O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak zwalczyć wypalenie zawodowe i stres związanay z brakiem równowagi praca-zycie

Wypalenie zawodowe dopada w dzisiejszych czasach coraz liczniejsze grono pracowników. Towarzyszące mu czynniki takie jak stres, przemęczenie czy nadmiar obowiązków wpływają na spadek wydajności pracownika oraz jego samopoczucie. Czy da się walczyć z wypaleniem zawodowym? Po czym można poznać, że ktoś stracił zapał do pracy oraz jak odnaleźć przyczyny tego stanu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poniżej!

Czym jest wypalenie zawodowe?

Syndrom wypalenia zawodowego to zespół objawów, które powstają w wyniku przemęczenia zarówno emocjonalnego, psychicznego, jak i fizycznego. Powodem jest najczęściej stres będący przyczyną nadmiaru obowiązków, uczucia przytłoczenia, złego balansu między pracą a życiem prywatnym, którym towarzyszy przy okazji zła dieta i siedzący tryb życia.

Na wypalenie zawodowe narażone są najbardziej osoby pracujące pod presją czasu oraz mające częsty i intensywny kontakt z klientami, pacjentami lub po prostu osobami, z którymi siłą rzeczy ma się w danym zawodzie styczność.

Długotrwałe narażenie na stres oraz brak odpoczynku, długie godziny pracy oraz myślenie o swoich obowiązkach nawet poza miejscem pracy doprowadzają do przeciążenia psychicznego, a nierzadko również i fizycznego organizmu.

Objawy, po których można podejrzewać u siebie wypalenie zawodowe to między innymi:

  • Częste bóle głowy
  • Bezsenność
  • Bóle brzucha
  • Rozstrój żołądka
  • Podwyższone ciśnienie krwi

Regularne występowanie powyższych symptomów może doprowadzić także do poważniejszych schorzeń np. chorób serca. Narażony układ nerwowy często rozwija depresję czy stany lękowe. Wypalenie zawodowe może zatem być katalizatorem do pogorszenia się stanu zdrowia w każdej sferze.

Pracownik cierpiący na to zaburzenie męczy się nawet bardzo łatwymi zadaniami, które niegdyś nie sprawiały mu żadnego problemu. Nie widzi sensu w swoich działaniach, czuje głęboki brak motywacji i niechęć do pracy. Jego efektywność znacząco spada, podobnie jak jego podejście i nastawienie. Niezwykle ważne jest, aby podjąć walkę z wypaleniem zawodowym.

Sposoby na walkę z wypaleniem zawodowym

Wypaleniu zawodowemu najlepiej zapobiec jeszcze zanim się rozwinie. Najlepiej w tym celu walczyć z jego głównym winowajcą – stresem. Pierwszym krokiem powinno być wyraźne rozgraniczenie strefy praca-życie, czyli opracowanie słynnego work-life balance. Istotne jest, aby znaleźć równowagę między swoją pracą zawodową, a życiem prywatnym, towarzyskim, rodzinnym. Znalezienie odstresowującego hobby, znajdowanie czasu dla bliskich oraz skupianie się bardziej na sobie i swoich potrzebach może skutecznie pomóc w walce z rosnącym wypaleniem.

Skuteczna jest także medytacja. Regularnie praktykowana potrafi wzmocnić sferę mentalną. Podobne działanie ma joga, która z kolei trenuje nasze ciało. Rozciągając spięte mięśnie uwalniamy złą energię i relaksujemy się.

W walce z wypaleniem zawodowym specjalizują się szkolenia relaksacyjne dla firm i ich pracowników. Można się podczas nich nauczyć efektywnych ćwiczeń oddechowych. Praca z oddechem, jak zostało udowodnione, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie psychiczne i fizyczne. Szkolenia oddechowe uczą prawidłowych wzorców oddechowych, które można praktykować tak w pracy, jak i w domu czy jakimkolwiek innym miejscu.

Prawidłowy, świadomy oddech niweluje negatywne konsekwencje stresu, pozwala się rozluźnić i zatrzymać chaos myśli. Wzrasta wtedy poziom koncentracji, nabiera się energii do działania i radzenia sobie z problemami.

Jak się zrelaksować w pracy?

W pracy czasem ciężko się zrelaksować. Techniki relaksacyjne dla firm potrafią jednak poradzić sobie ze stanem przemęczenia umysłowego. Kiedy dopada stres, warto przypomnieć sobie kilka prostych strategii na przezwyciężenie złych emocji. Pierwszym i najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie ćwiczenia na oddychanie. Czasem tak drobna czynność jak wzięcie głębokiego oddechu i powolne wypuszczenie go przez nos potrafi dotlenić mózg i się odprężyć.

Od stresującej sytuacji można zazwyczaj się odciąć. Ucieczka na dziesięciominutowy spacer czy zaparzenie w innym pomieszczeniu kubka herbaty rumiankowej pozwala odciąć się od czynniku stresogennego. Przerwa to nie tylko przysługujące pracownikowi prawo. To także obowiązek wobec samego siebie, aby zadbać zarówno o swoje ciało, jak i umysł.

Utrzymywanie przestrzeni pracy w czystości również pozytywnie oddziałuje na nastawienie i motywację. Czyste biurko jest niczym czysta kartka papieru, czekająca na zapełnienie jej pomysłami.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie