O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii we własnym domu?

Dbanie o środowisko naturalne zyskuje w ostatnich latach na znaczeniu. W sklepach można znaleźć coraz więcej produktów ekologicznych, ograniczony jest również wykorzystanie plastiku do produkcji różnego rodzaju opakowań, a różnego rodzaju odpady są dokładnie segregowane. Zmiana ta jest spowodowana po części rosnącą świadomością ekologiczną oraz tym, że coraz więcej osób dostrzega to, jak nieprzemyślane działania człowieka mogą doprowadzić wielu negatywnych skutków tych działań. Z tego też względu tak dużo uwagi przywiązuje się obecnie do zmiany źródeł, z jakich pozyskujemy niezbędną nam energię. Z pewnością najważniejszą rolę w tej kwestii odgrywają obecnie odnawialne źródła energii (OZE). Warto więc wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem, jakie odnawialne źródła energii są obecnie najpopularniejsze oraz jak można korzystać z OZE we własnym domu?

Czym jest OZE?

OZE, czyli odnawialne źródła energii, to takie, które jak sama nazwa wskazuje, są odnawialne, czyli ich zasoby naturalne nie zmniejszają się podczas wytwarzania energii za ich pomocą lub w bardzo szybkim tempie się odnawiają. W związku z tym korzystanie z tych źródeł energii nie grozi deficytem, a ponadto ich negatywny wpływ na zmiany klimatyczne nie jest tak znaczący, jak przy wykorzystaniu z nieodnawialnych źródeł energii, takich jak różnego rodzaju paliwa kopalne. Obecnie istnieje wiele odnawialnych źródeł energii, z których możliwe jest uzyskiwanie sporej ilości energii, a są to m.in.:

  • Energia wodna
  • Energia słoneczna
  • Energia wiatrowa
  • Energia geotermalna
  • Biomasa

Każde z tych rozwiązań bazuje na naturalnych, ekologicznych i niewyczerpywalnych zasobach. Dostępne obecnie sposoby korzystania z tych źródeł energii, pozwalają na bezemisyjną produkcję energii elektrycznej lub energii cieplnej. Ponadto jak pokazują różnego rodzaju analizy często cena produkcji energii za pomocą OZE, jest niższa niż ta, produkowana z wykorzystaniem nieodnawialnych źródeł energii. To sprawia, że z pewnością świat będzie dążył w kierunku odnawialnych źródeł energii, co w przyszłości przyniesie wiele korzyści dla środowiska naturalnego.

Na czym polega korzystanie z OZE?

Aktualnie funkcjonowanie praktycznie każdej gałęzi gospodarczej jest mocno uzależnione od energii elektrycznej. Z tego względu jej zużycie jest tak duże i z pewnością z roku na rok będzie stale wyrastać, co jest spowodowane coraz większym udziałem różnego rodzaju urządzeń i maszyn w życiu człowieka, zarówno tym zawodowym, jak i prywatnym. Oznacza to więc, że nieodnawialne źródła energii, kiedyś się skończą, a ponadto ich wykorzystanie w bardzo negatywny sposób wpływa na środowisko, co może prowadzić do wielu poważnych problemów widocznych już dzisiaj. Z tego względu, aby uniknąć wyczerpania nieodnawialnych źródeł energii, a ponadto, aby w dużo bezpieczniejszy i zdrowszy dla środowiska sposób móc korzystać z energii, konieczne było zwiększenie udziału OZE w produkcji tej energii. Obecnie korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala wyprodukować spore jej ilości, nie zużywając przy tym nieodnawialnych zasobów naturalnych i jednocześnie dbając o środowisko.

fotowoltaika

Jakie OZE są obecnie najpopularniejsze?

Każde z dostępnych obecnie źródeł energii odnawialnej jest w Polsce, ale i w innych krajach na całym świecie w pewnym stopniu wykorzystywane do produkcji energii. Oczywiście nie każde z tych rozwiązań jest tak samo popularne, a to, które cieszy się obecnie największym zainteresowaniem to z pewnością energia słoneczna. Jest to spowodowane z pewnością łatwą dostępnością do tego źródła energii, ponieważ obecnie praktycznie każda osoba ma możliwość skorzystania z tego rozwiązania za pomocą domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Instalacje tego typu pozwalają na zamianę promieniowania słonecznego w prąd stały, który następnie przekształcany jest przez falownik w prąd zmienny wykorzystywany w danym gospodarstwie domowym. Jest to rozwiązanie, które nie tylko pozwala oszczędzić wiele pieniędzy i częściowo uniezależnić się od cen prądu, ale jednocześnie jest również bardzo ekologiczną metodą produkowania energii elektrycznej. Z tego względu fotowoltaika w Oławie, ale także w innych regionach Polski jest obecnie tak popularna i wiele osób decyduje się na inwestycje we własną mikroinstalację fotowoltaiczną, która zapewni dostęp do niewyczerpalnego źródła energii, jakim jest Słońce.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie