O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak za darmo uzyskać ciepłą wodę dla potrzeb gości kwater prywatnych?

Właściciele kwater prywatnych wielokrotnie zastanawiają się w jaki sposób zwiększyć swoje przychody lub inaczej ograniczyć koszty utrzymania kwatery w sezonie.

Oszczędności można szukać np. w ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej, czyli wody wykorzystywanej do prania, zmywania naczyń, mycia się  i kąpieli.
Z jednej strony można zamontować oszczędne urządzenia. Znaczne oszczędności daje zamontowanie prysznica zamiast wanny (w wannie zużywa się jednorazowo 100 – 200 litrów wody, podczas gdy prysznic od 5 do 15 l/ min). Oszczędność na jednego użytkownika może wynieść dziennie od 50 do 100 litrów. W przypadku 10 gości przez sezon (3 miesiące) można zaoszczędzić energię odpowiadająca nawet 400 litrom oleju opałowego.

wolne noclegi kwatery

Możliwe jest także zastosowanie zwężek niskoprzepływowych ograniczających maksymalny przepływ wody do 6 – 8 litrów, a koszt ich zakupu i montażu zwraca się często po upływie jednego miesiąca użytkowania. W celu zwiększenia objętości smugi, nawet przy małym przepływie, stosuje się perlatory o oczkach powodujących napowietrzenie strumienia wypływającej wody. Tradycyjny perlator ogranicza zużycie wody o około 15%. Można jednak spotkać perlatory, zaprojektowane specjalnie z myślą o oszczędzaniu wody, które ograniczają jej wypływ z wylewki o 40 – 60%. Wydaje się, że z kranu wypływa jej tyle samo, bo do strumienia „dodano” tysiące drobnych pęcherzyków powietrza.

Zastosowanie tego typu baterii nie zmniejsza skuteczności mycia.

Analogiczna sytuacja występuje w słuchawce prysznicowej i nie powodując zmiany objętości strumienia, przyczynia się do zaoszczędzenia 50% wody.
Z drugiej strony oszczędności wynikające z podgrzewania wody można uzyskać dzięki zastosowaniu kolektora (kolektorów) słonecznych. Kolektory są urządzeniami energetycznymi, które zaabsorbowaną energię promieniowania słonecznego przetwarzają w energię cieplną przy pomocy pośredniczącego w tej transakcji medium roboczego. Do podgrzewania wody najczęściej wykorzystywane są płaskie kolektory słoneczne. Najkorzystniejsze jest zamontowanie kolektorów próżniowych.

Kolektory można instalować wszędzie, w dowolnej konfiguracji. Najlepiej pod kątem 45 stopni. Ważne jest, aby kolektor miał wysoki współczynnik absorpcji krótkofalowego promieniowania słonecznego – najlepiej jeśli sięga on wartości 0,95. Drugim współczynnikiem mającym wpływ na sprawność kolektora jest współczynnik emisji, który w zakresie długich fal powinien być jak najmniejszy, np. 0,1. Niezaprzeczalne jest przecież, że słońce nie wystawi nam rachunku.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie