O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak wyprostować jedynki?

O pięknym uśmiechu marzy bardzo wiele osób, ponieważ dzięki temu można poczuć się atrakcyjniejszym i zyskać większą pewność siebie. Niestety nie każdy ma piękny uśmiech. Dowiedz się, jakie są metody prostowania jedynek. 

Jakie problemy mogą nieść krzywe zęby?

Krzywe zęby, a szczególnie jedynki, które są widoczne na pierwszy rzut oka to spore obniżenie jakości życia. Mogą one przyczynić się do zaburzeń żucia, czy niedomykania ust. Konsekwencją są też kłopoty z mówieniem. Odbija się to także negatywnie na higienie jamy ustnej, ponieważ w tym przypadku czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest bardzo problematyczne. Nieskorygowanie krzywizny zębów może przyczynić się do próchnicy zębów. 

Jakie są współczesne metody na uzyskanie prostych zębów?

Najbardziej znaną metodą na uzyskanie prostych zębów jest aparat ortodontyczny. Leczenie trwa około 3 lat. Potrzebne są też systematyczne wizyty u ortodonty w celu przykręcania drutów. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo duża skuteczność w korygowaniu zaawansowanych wad zgryzu. Mogą to być również przezroczyste nakładki ortodontyczne. Jest to bardzo nowoczesna metoda, ponieważ nakładki są bardzo dobrze dostosowane do potrzeb pacjentów przez skanowanie 3D. 

Jak wygląda prostowanie zębów za pomocą przezroczystych nakładek?

Po wykonaniu skanu 3 D pacjent otrzymuje indywidualny plan leczenia. Istotne jest to, aby przestrzegać kilku istotnych zasad. Nakładki zdejmuje się tylko do mycia zębów, jedzenia i picia wszystkiego poza wodą. Większa systematyczność przybliża pacjenta do czerpania radości z pięknego uśmiechu. 

Licówki, czyli sposób na lekko krzywe jedynki 

Innym rozwiązaniem, jeśli chodzi o korektę krzywych zębów, mogą być licówki. Są to inaczej nakładki przyklejane na stałe zęby specjalnym klejem. Dzięki temu można zmienić kształt zębów bez ich przemieszczania. Jest to zabieg nieinwazyjny, całkowicie bezbolesny i relatywnie niedrogi, ponieważ jest dużo tańszy od całkowitych kosztów leczenia aparatem ortodontycznym. Wystarczy kilka godzin, aby osiągnąć upragniony efekt. Jest to korekta wad zgryzu, którą stosuje się wyłącznie do jedynek i dwójek. Sprawdza się także wyłącznie przy niewielkich skrzywieniach uzębienia. 

Co warto wiedzieć na temat aparatów lingwalnych?

Aparaty lingwalne są to inaczej aparaty językowe. Są one bardzo dobre dla osób, które na widoczną przez wiele miesięcy korektę uzębienia nie mogą sobie pozwolić na przykład przez wykonywany zawód bądź tryb życia. Od klasycznych aparatów wargowych różnią się tym, że zamki przykleja się do wewnętrznej strony zębów. Zaletą jest to, że prezentowane aparaty są wygodniejsze od wargowych, ponieważ nie ma tam pierścieni i ligatur. Cechą charakterystyczną jest też to, że w tym przypadku zamki mają płaski profil. Dlatego z pewnością można łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej. Aparat lingwalny pozwoli usunąć niemal każdą wadę zgryzu. Jest on wytwarzany indywidualnie dla pacjenta, zatem wyróżnia się dużo większą precyzją, niż tradycyjny aparat wargowy. 

dentysta

Jakie wyróżnia się rodzaje aparatów lingwalnych?

Aparaty lingwalne mogą być proste, czyli standardowe i z zamkami. Pierwszy ma indywidualny system zamków. Jest on dostosowywany do konkretnego pacjenta w wyspecjalizowanych laboratoriach ortodontycznych. Na początku pobiera się wycisk zębów i przekazuje się go razem z zamkami do laboratorium. Później zęby ustawiane są tak, jak mają wyglądać po leczeniu, a następnie dopasowuje się do nich zamki. W dalszej kolejności nakłada się model z wadą. W tych aparatach występuje również specjalna szyna transferowa, czyli nakładka na zęby. Takie działanie pozwala na osadzenie łuku aparatu. 

Z kolei aparaty lingwalne z indywidualnymi zamkami stanowią dużo bardziej skomplikowane rozwiązanie. Na początku specjalista, na przykład ortodonta we Wrocławiu pobiera wycisk szczęki pacjenta. Dzięki temu w laboratorium można stworzyć indywidualny model uzębienia konkretnej osoby. Później przygotowuje się łuki dopasowane do konkretnego modelu aparatu językowego. Taka procedura przyczynia się do tego, że specjalista nie musi dopasowywać aparatu w gabinecie do zgryzu pacjenta, gdyż został on przygotowany specjalnie dla niego. 

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie