Haluksy to z pozoru powszechne i niegroźne schorzenie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, jak duży mają one wpływ na biomechanikę stopy. Zmiany w rozłożeniu obciążenia mogą pociągać za sobą ból i pogłębianie się wady, dlatego też haluksów nie warto ignorować. Z tego artykułu dowiesz się, jakie domowe sposoby leczenia można zastosować i gdzie zwrócić się po profesjonalną pomoc.
Czym są haluksy?
Haluksy to potoczna nazwa koślawości w stawie śródstopno-paluchowym. Schorzenie powoduje, że duży palec u stopy przemieszcza się w zakresie powyżej fizjologicznej normy i ustawia pod kątem względem innych palców. Taka deformacja objawia się bólem, u pacjentów może pojawić się także stan zapalny w postaci lokalnego zaczerwienienia, ocieplenia i pieczenia. Skóra w okolicach stawu bywa uwrażliwiona i reaguje obrzękiem oraz otarciami.
Warto dodać, że nieprawidłowo ustawiony paluch nie jest w stanie zapewnić stopie dostatecznej stabilności. Haluksy mogą zatem utrudniać chodzenie i wykonywanie innych funkcji stopy.
Przyczyny powstawania haluksów
Haluksy znacznie częściej rozwijają się u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z niekorzystnych standardów, według których produkowane jest kobiece obuwie. Deformacjom stopy sprzyja noszenie wysokich obcasów oraz zbyt wąskich lub zbyt ciasnych butów. Nie bez znaczenia pozostaje także przeciążenie stawów, nadmierne napięcie ścięgna Achillesa, płaskostopie, nieprawidłowa budowa pierwszej kości śródstopia i czynniki genetyczne.
Haluksy – do jakiego lekarza się udać?
Wiedzę o haluksach, podobnie jak o innych deformacjach stawów, gromadzi ortopedia. Lekarz tej specjalizacji będzie najlepiej przygotowany do oceny stanu schorzenia i dobrania odpowiednich metod leczenia. Zastanawiasz się, gdzie przyjmuje doświadczony oraz empatyczny ortopeda? Opole to właściwy adres. W tej miejscowości mieści się Medin Klinika zatrudniająca specjalistów w tej dziedzinie. Medin Klinika dba nie tylko o zdrowie, ale także komfort psychiczny pacjenta, dlatego nie wahaj się zapoznać z ofertą.
Metody leczenia haluksów
W najbardziej skomplikowanych i jednocześnie rzadkich przypadkach, ortopeda zaleci operacyjne leczenie haluksów. Staw może zostać na przykład chirurgicznie usztywniony w drodze artrodezy lub wzmocniony poprzez zabieg na tkankach miękkich. Możliwe jest także wykonanie nacięcia kości nazywanego osteotomią.
Tak jak przy innych zwyrodnieniach stawów, zbawienną pomocą może okazać się fizjoterapia. Fizjoterapeuta skupiony na leczeniu haluksów będzie stosował metody terapii manualnej, w tym masaż nadmiernie napiętych struktur. Nie obejdzie się także bez ćwiczeń na mięśnie podudzia, ćwiczeń aktywujących pracę mięśni krótkich stopy oraz mięśni zginaczy i odwodzicieli palucha.
Podczas pracy ze specjalistą pacjent powinien na nowo nauczyć się prawidłowych praktyk związanych z chodzeniem i noszeniem podudzia. Regularne spotkania pozwolą wypracować utrzymywanie prawidłowych punktów podparcia stopy w pozycji statycznej i podczas chodu. W celu zminimalizowania bólu i przyspieszenia regeneracji tkanek miękkich, warto skorzystać z krioterapii. Zimnolecznictwo zapewnia tkankom dopływ składników odżywczych i przyspiesza leczenie stanu zapalnego.
Domowe sposoby na haluksy
Na koniec chcielibyśmy zostawić Was z dobrą wiadomością! Leczenie, jakie otrzymacie w gabinecie ortopedy i fizjoterapeuty może być uzupełniane przez domowe sposoby na haluksy. Istnieje wiele produktów medycznych dostępnych w aptekach i dedykowanych punktach sprzedaży, które pomagają zatrzymać proces zwyrodnieniowy i łagodzą dolegliwości bólowe. Prócz maści, plastrów, wkładek i specjalnych skarpetek przynoszących ulgę w otarciach skóry, możesz zaopatrzyć się w:
- Kliny, separatory i rozpórki, czyli akcesoria utrzymujące koślawy palec w prawidłowym ustawieniu w ciągu dnia;
- Taśmy do kinesiotapingu. Poproś swojego fizjoterapeutę, by pokazał Ci, jak ustawić staw w hiperkorekcji a następnie zabezpieczyć taśmą;
- Obuwie terapeutyczne, które nie będzie pogłębiało Twoich problemów przy chodzeniu.
Istnieją także zaawansowane aparaty korygujące, które mogą przynieść zamierzone efekty po noszeniu przez przynajmniej 4 godziny w ciągu doby. Ich zakup należy jednak szczegółowo skonsultować z lekarzem, ponieważ pochodzenia haluksów bywa złożone i nie każdy aparat sprawdzi się w każdym przypadku. Najważniejsze jest nieignorowanie problemu i unikanie praktyk o szkodliwym wpływie na stopy. Być może czas powiedzieć tak zdrowiu i pożegnać się z wysokimi obcasami.