Wraz z rozwojem gospodarki zwiększa się również ilość produktów na rynku, a tym samym ilość śmieci.
Niezbędne jest więc stosowanie różnego rodzaju rozwiązań, które pozwolą w jak największym stopniu zmniejszyć ilość produkowanych przez ludzi odpadów. Recykling to obecnie jedna z popularniejszych i częściej stosowanych metod ochrony środowiska naturalnego przed zaśmieceniem. Pozwala ona na odzyskiwanie surowców, które już raz zostały wykorzystane do wyprodukowania jakiegoś przedmiotu czy opakowania.
Takie działanie nie tylko pozwala ograniczyć ilość odpadów produkowanych przez ludzi, ale także ogranicza zużycie surowców naturalnych. Jednym z materiałów, który w bardzo łatwy sposób można poddać procesowi recyklingu, jest papier. Z tego względu opakowania produkowane z kartonu można nazwać ekologicznymi, ponieważ materiał ten można przerabiać aż siedem razy, zanim zostanie uznany za odpad.
Segregacja odpadów
Recykling to bardzo ważny i potrzebny proces, dzięki któremu można skutecznie ochronić środowisko naturalne przed zaśmieceniem i innymi negatywnymi efektami nadmiaru śmieci. Jednak aby recykling był w ogóle możliwy i skuteczny to najważniejszą sprawą, jest oczywiście segregowanie odpadów.
Odzyskanie papieru z kartonowych opakowań nie będzie możliwe, jeśli będą one wymieszanie z odpadami, które składają się z innych materiałów takich jak np. plastik, metal czy szkło. Ponadto bardzo ważne jest, aby papier, który trafia do specjalnego pojemnika na śmieci, nie był brudny, zatłuszczony lub nie zawierał różnego rodzaju elementów wykonywanych z innych materiałów.
Z tego względu np. kartony po mleku czy sokach powinny trafiać do pojemnika żółtego przeznaczonego na odpady plastikowe. Istotne jest również to, że opakowania kartonowe i inne odpady z tego materiału powinny być przed wyrzuceniem zgniecione, aby nie zajmowały one zbyt dużo miejsca. Przez niepoprawną segregację śmieci traci się możliwość odzyskania z kartonu celulozy, dlatego bardzo ważne jest, aby podczas segregacji odpadów robić to w sposób dokładny.
Jak wygląda proces recyklingu opakowań kartonowych
Jeśli odpady zostały w prawidłowy sposób posegregowane, to trafiają one do miejsca, gdzie przeprowadzany będzie proces recyklingu. Kartonowe opakowania, taśmy papierowe i inne produkty wykonane z tego materiału mogą być poddawane recyklingowi na kilka różnych sposobów, ale najczęściej stosowaną metodą jest oczywiście odzysk celulozy. Proces ten składa się z kilku ważnych etapów, których efektem jest min tektura falista, tektura pudełkowa lub papier do druku.
- Pierwszy etap recyklingu opakowań kartonowych to rozwłóknianie. Proces ten polega na wymieszaniu papieru z gorącą wodą, w wyniku czego rozdziela się on na pojedyncze włókna celulozowe. Rozwłóknianie może przebiegać przy pomocy różnego rodzaju instalacji, w zależności od tego, jaki produkt końcowy chcemy uzyskać. Ponadto w tym etapie prac papier zostaje także wstępnie oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń.
- Kolejny etap to mechaniczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Najpierw z papieru zostają usunięte większe zanieczyszczenia takie jak np. piasek czy zszywacze, a następnie masa trafia do sortowników frakcjonatora, gdzie rozdzielana jest na krótkie i długie włókna celulozowe. Tak rozdzielone włókna zostają poddane dalszemu oczyszczaniu, a następnie masy te zagęszcza się i magazynuje w odpowiednich warunkach.
- Następnym krokiem jest odbarwianie. Jeśli efektem końcowym ma być papier gazetowy lub do pisania, to wstępne odbarwianie rozpoczyna się już na etapie rozwłókniania, po to, aby teraz wykonać flotację, czyli odbarwianie za pomocą pęcherzyków powietrza. Pęcherzyki te oddzielają cząsteczki farby drukarskiej od masy.
- W procesie recyklingu często wykonuje się również bielenie masy makulaturowej. Wykorzystywane są w tym procesie specjalistyczne środki chemiczne (podsiarczan sodowy czy nadtlenki)
- Końcowy etap to odwadnianie masy za pomocą pras ślimakowych lub filtrów tarczowych. Tak uzyskany materiał jest prasowany i w takiej postaci może być wykorzystywany w procesie produkcji np. nowego kartonowego opakowania.
Dlaczego recykling jest tak ważny dla środowiska?
Dzięki recyklingowi w skuteczny sposób zmniejszamy ilość odpadów, które są problematyczne i w ten sposób mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Ponadto ta metoda odzyskiwania materiałów jest także świetnym sposobem na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych i tym samym pozwala na oszczędność energii oraz ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery.