O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak wygląda mocowanie garażu do podłoża?

Gdy myślimy o tym, by na ogrodzie, działce czy terenie budowlanym postawić garaż blaszany w którym moglibyśmy parkować auto czy gromadzić potrzebne narzędzia, od razu przychodzą nam na myśl gotowe konstrukcje. I nie ma się co dziwić. Firmy zajmujące się ich produkcją, takie jak CGT – Konstrukcje Stalowe zapewniają produkty nie tylko dobre jakościowe, ale również trwałe i funkcjonalne. Takie rozwiązanie, to nie tylko oszczędność czasu, ale również wysiłku, a często i kosztów. Budowanie garażu samemu, od podstaw, to często o wiele większy wydatek.

Kupienie gotowego produktu nie zwalnia nas jednak z niektórych prac przy jego zamontowaniu. Musimy przecież przygotować odpowiednie podłoże pod garaż. Jak zrobić to, by całość była solidna i wytrzymała? Najlepiej postawić w takiej sytuacji na wylewkę betonową.

Wylewka pod garaż blaszany

Blaszany garaż wymaga odpowiedniego podłoża. Najlepszym pomysłem jest oczywiście wykonanie tak zwanej wylewki betonowej. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac najlepiej jest z miejsca na którym stanąć ma garaż – usunąć pierwszą warstwę ziemi. W następnym etapie należy wykopać dół na głębokość mniej więcej 20 cm, tak by bez problemu umieścić w nim drewniany szalunek. Nie należy zapominać, że do wykopanego dołu trzeba wsypać też odpowiednią podsypkę i mocno ją ubić. Może to być żwir, gruz lub po prostu kamienie. Chodzi głównie o to, by taki materiał był gruboziarnisty. Dzięki temu woda nie będzie stanowiła zagrożenia dla betonu znajdującego się powyżej. Kiedy powyższe czynności zostaną już zrealizowane, czas na wylewkę. Takową należy wylać tak, by wystawała ona ponad podłoże na kilka centymetrów.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się robić wylewkę betonową pod nasz garaż, czy jakąkolwiek inną, kwestią zasadniczą jest oczywiście przygotowanie podłoża pod konstrukcję. O tym nie należy zapominać. Ziemia na której stanąć ma podstawa musi być odpowiednio wyrównana i wypoziomowana. Tylko takie postępowanie zapewni bowiem stabilność całości. Kolejną sprawą o której należy pamiętać jest sam obszar takowej podstawy. Idealnie, gdyby zajmowała ona teren mniej więcej 30 cm większy, niż sam garaż. Z kolei grubość wylewki powinna wynosić około 10 cm.

Stosując się do powyższych zaleceń będziemy mieć pewność, że nasz garaż stanie na odpowiednio przygotowanym podłożu. Sztuką nie jest bowiem kupić najdroższy i najlepiej wykonany. O efektywności zastosowanego rozwiązania świadczy przede wszystkim to, co jest pod spodem.

Jak wygląda mocowanie garażu do podłoża?

Przy mocowaniu blaszanego garażu nie warto stosować prętów, ani szpilek. Najlepiej sprawdzają się tu bowiem tak zwane kotwy do betonu. CGT – Konstrukcje Stalowe, a więc wspomniana firma która zajmuje się sprzedażą tego typu produktów (garaży, bram, konstrukcji) stosuje kotwy trzpieniowe 10×100 lub 10×120. Atestowane i sprawdzone kotwy opaskowe są tu najlepszym wyborem.

Takie kotwienie ma zasadniczą zaletę. W razie potrzeby można zawsze takową kotwę wykręcić i zgodnie z potrzebami zmienić jej położenie. Gdy nasze podłoże nie jest betonowe, a wykonane z kostki brukowej sprawa jest bardziej skomplikowana. Zdarzyć się może, że podczas wiercenia taki grunt po prostu popęka. Co więcej, konstrukcja nie będzie zbyt stabilna. Gdyby zdarzyła się wichura bardzo możliwym byłby scenariusz w którym cały garaż podniósłby się w powietrze. Razem z kostkami do których początkowo był przytwierdzony. CGT – Konstrukcje Stalowe kotwienie do kostki brukowej wykonuje więc wyłącznie na życzenie i odpowiedzialność klienta.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie