O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak wygląda leczenie rwy kulszowej?

Rwa kulszowa, czyli atak korzonków, objawia się silnym bólem w dolnym odcinku pleców. Wiele osób, które doświadczyły jej chociaż raz określa ten ból, jako najgorsze doświadczenie w życiu. Rwa kulszowa może uprzykrzyć życie i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej przypadłości oraz sposobów na jej leczenie.

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest wynikiem ucisku nerwu kulszowego, czyli największego nerwu obwodowego, jaki występuje w ludzkim organizmie. Sięga on od odcinka lędźwiowo-krzyżowego aż do stopy. Najbardziej charakterystycznym objawem korzonków jest nagły i bardzo dokuczliwy ból zlokalizowany w dole pleców. Najczęściej przyczyną rwy kulszowej jest zwyrodnienie tego odcinka kręgosłupa, co prowadzi do ucisku na nerw. Może być ona wywołana także zwężeniem kanału kręgowego

Atak rwy kulszowej- charakterystyczne objawy

Rwa kulszowa to ostry, piekący i rwący ból, który promieniuje od pleców aż do stopy. Jego intensywność oraz dokładne usytuowanie zależą od tego, jaka część nerwu kulszowego jest uciskana. Bardzo często zdarza się, że do ataku rwy kulszowej dochodzi przy gwałtownym ruchu np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów lub przy pochylaniu się. Ból towarzyszący rwie może być tak intensywny, że całkowicie uniemożliwia swobodne poruszanie się ze względu na to, że nasila się on z każdym ruchem.

Oprócz dolegliwości bólowych podczas ataku rwy kulszowej można także zaobserwować mrowienie i drętwienie pleców, niedowład stopy oraz nietrzymanie moczu.

Rodzaje rwy kulszowej

Ze względu na miejsce ucisku nerwu kulszowego wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje rwy. Pierwsza z nich to rwa udowa. Do ucisku dochodzi wtedy na lędźwiowo- krzyżowym odcinku kręgosłupa oraz w udzie. Bardzo często dochodzi także wtedy do osłabienia mięśnia czworogłowego. Rwa lędźwiowa występuje w odcinku lędźwiowym i może promieniować w stronę pośladków. W przypadku bólu występującego w obrębie szyi, który promieniuje do ramion oraz w stronę kończyn dolnych mówi się o rwie kulszowej ramiennej lub barkowej. W takim przypadku może pojawić się również mrowienie, drętwienie dłoni oraz przykurcze.

Jak leczy się rwę kulszową?

Każdy przypadek rwy kulszowej jest inny. Może różnić się on nie tylko intensywnością, ale i czasem jej trwania. Zdarza się, że najbardziej uciążliwe objawy mijają samoistnie po kilku dniach. Najczęściej niezbędne jest podanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w celu złagodzenia dolegliwości.

Osoba, którą dotknęła rwa kulszowa powinna odciążyć kręgosłup i ograniczyć aktywność fizyczną. Leczenie rwy odbywa się zazwyczaj poprzez rehabilitację oraz fizykoterapię. Ćwiczenia nie tylko pomagają wrócić do wcześniejszej sprawności, ale i zmniejszają ryzyko wystąpienia kolejnego ataku. Należy je wykonywać dopiero po ustąpieniu najbardziej intensywnych dolegliwości bólowych.

W przypadku wyjątkowo ostrych objawów rwy kulszowej skuteczną metodą jej leczenia może okazać się terapia inwersyjna. Jest to zabieg polegający na inwersji ciała, czyli zawieszenia go do góry nogami. Niezbędny do tego jest specjalny stół inwersyjny. Wiszenie w takiej pozycji doskonale rozciąga lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Dzięki temu przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych przy ataku rwy kulszowej. Oprócz terapii inwersją fizjoterapeuci stosują także przy elektrostymulację, ultradźwięki, leczeniem ciepłem lub zimnem, czyli krioterapię. Dobór odpowiednich metod leczenia rwy kulszowej zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo nasilone są objawy oraz jakiej części nerwu dotyczą.

Dobre rezultaty przynoszą także domowe sposoby leczenia rwy kulszowej. Zbawienne okazać się mogą okłady bolącego miejsca przy pomocy termoforu lub poduszki elektrycznej. Ulgę przynieść mogą także ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub lawendowego. Niekiedy gorąca woda może nasilać objawy i sprawiać, że ból jest jeszcze mocniejszy. Dlatego z takich domowych sposobów należy korzystać z rozsądkiem. U każdego pacjenta mogą bowiem sprawdzić się inne metody.

ból pleców

Warto także dbać o to, aby rwa kulszowa nie powracała. W tym celu należy szczególnie dbać o zdrowie kręgosłupa poprzez przyjmowanie właściwej postawy podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów czy kucania. Nie należy forsować zbyt mocno pleców. Ogromne znaczenie ma także prawidłowe ułożenie ciała podczas snu.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie