O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych?

Noszenie soczewek kontaktowych jest dziś modne nie bez powodu – wygodniejsze niż okulary rozwiązanie pozwala zachować pełną aktywność fizyczną bez martwienia się o zbicie szkieł, które łatwo spadną z nosa przy większym wysiłku. Choć w Internecie, na półkach sklepowych czy w salonach optycznych dostępnych jest wiele wariantów soczewek, nie można dobierać ich wedle uznania czy nawet na podstawie recepty okularów korekcyjnych – pierwsze soczewki zawsze warto skonsultować z doświadczonym okulistą. Jak jednak wygląda dobór soczewek kontaktowych w gabinecie?

Badanie oczu przed wyborem soczewek – niezbędna wizyta u okulisty

Każdy, kto zdecyduje się zamienić okulary korekcyjne na soczewki kontaktowe powinien przygotować się na nie jedną, a często kilka kolejnych wizyt u okulisty pozwalających dobrać soczewki idealnie do występującej wady wzroku. W przeciwieństwie do okularów, które zwykle można dopasować podczas jednej wizyty z pomocą foroptera (urządzenie przypominające tymczasowe okulary, z wymiennymi szkłami dopasowującymi perfekcyjnie moc szkła do wady), soczewki trzeba ponosić na oku, by przekonać się czy faktycznie spełniają swoje zadanie.

W ramach badania wzroku wykonywanego w celu dopasowania soczewek kontaktowych, okulista bądź optometrysta przeprowadza standardowe sprawdzenie ostrości wzroku, ale też ustala dokładnie refrakcję oka, sprawdza krzywiznę rogówki, ocenia stan zdrowia przedniego odcinka oka oraz kontroluje poziom wydzielania łez, często stanowiący główną przeszkodę dla komfortowego stosowania soczewek kontaktowych. Po zebraniu niezbędnych informacji okulista zaproponuje konkretne soczewki, które zostaną przymierzone jeszcze w gabinecie, w celu sprawdzenia czy faktycznie zostały dobrze dopasowane. Zdarza się, że przy niektórych wadach wzroku (w tym np. astygmatyzmie) konieczne może być zamówienie soczewek u producenta wykonanych na indywidualne zamówienie. W przypadkach takich pacjent będzie musiał wrócić do okulisty, by skontrolować prawidłowe dopasowanie soczewek.

Kontrole okulistyczne dla użytkowników soczewek

Bogata oferta soczewek ze sklepu online Soczewki24.pl – wygodnie kup ulubione produkty.

Gdy soczewki zostaną dopasowane przez okulistę, a pacjent będzie czuł się w nich dobrze, specjalista zwykle odeśle go do domu z jedną lub kilkoma parami soczewek (zależnie od wybranego trybu noszenia), zapraszając jednocześnie na wizytę kontrolną po około dwóch tygodniach. Wizyta taka pozwoli okuliście upewnić się, że oko dobrze toleruje soczewkę i nie stwarza ryzyka wystąpienia zapalenia spojówek czy zwiększenia podrażnienia i wysuszenia oczu. Nosząc soczewki warto odwiedzać okulistę dość regularnie, przynajmniej raz do roku, by nie tylko skontrolować dopasowanie soczewek, ale i sprawdzić, czy nie powodują one zbędnego podrażnienia.

Rodzaje soczewek kontaktowych – moc to nie jedyna cecha szkieł

Wybierając soczewki kontaktowe należy w pierwszej kolejności skupić się na dopasowaniu ich pod kątem mocy, stąd też obowiązkowa wizyta u okulisty. Pacjenci mają jednak w dalszym ciągu sporą część decyzji o soczewkach w swoich rękach, wybierając między innymi najbardziej optymalny dla nich tryb noszenia. Producenci proponują obecnie trzy najważniejsze warianty miękkich soczewek kontaktowych:

  • Soczewki jednodniowe, stosowane jednorazowo i wymieniane na nową parę każdego dnia to najprostszy wariant soczewek dostępnych na sklepowych półkach. Ich zaletą jest możliwość wyrzucenia soczewek po użyciu, przez co często model taki jest proponowany gdy chcemy jedynie wypróbować możliwość noszenia soczewek lub założyć na specjalną okazję soczewki kolorowe.
  • Soczewki dwutygodniowe, 30-dniowe lub kwartalne są soczewkami wielokrotnego użytku, wymagającymi stosowania płynów czyszczących i przestrzegania najwyższej higieny dłoni przy każdej wymianie soczewek. To wygodne rozwiązanie, choć trzeba pilnować, by soczewka prawa nigdy nie pomyliła się z lewą, a zarówno przechowujące je pudełeczko, jak i same soczewki były odpowiednio zdezynfekowane przed każdym użyciem.
  • Soczewki całodobowe (day&night) są nowym rozwiązaniem ułatwiającym korzystanie z soczewek tym, którzy nie lubią wymieniać ich po całym dniu noszenia. Soczewki całodobowe można nosić nawet do 7 dni bez zdejmowania, choć po wskazanym na opakowaniu czasie należy wymienić je na nową parę.

Wybór jednego z trzech opisanych wyżej wariantów to już najczęściej kwestia własnego gustu – soczewki powinny być zawsze wygodne, oddychające i nie podrażniające oka, dlatego często warto wypróbować kilka marek, jeśli jedne soczewki nie przypasowały przy pierwszym użyciu. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że najbardziej rozpoznawalne marki jak Acuvue, Air Optix, Biomedics, Dailies, Freshlook czy PureVision są najbezpieczniejszym rozwiązaniem polecanym przez optyków – ich jakość gwarantuje pełen komfort noszenia soczewek, niezależnie od wady wzroku.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie