O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Bezpieczeństwo to bardzo ważna kwestia dla każdego człowieka. Pozwala ono czuć się komfortowo i nie obawiać się żadnych zagrożeń. Bezpieczeństwo może odnosić się zarówno do osób, jak i do mienia, które jest ich własnością. Mimo że ilość kradzieży znacząco spadła, jeśli porównamy statystyki sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat do tych obecnych, to nie należy zapominać, że nadal jest to realne zagrożenie i spory problem dla społeczeństwa. Z tego względu warto mieć to na uwadze i w odpowiedni sposób przygotować się na taką ewentualność, aby nie stać się ofiarą złodzieja i nie utracić cennego mienia. 

Kradzież – zagrożenie, które trzeba brać pod uwagę

Kradzież to nic innego jak przywłaszczenie sobie pewnej rzeczy ruchomej należącej do innej osoby. W wyniku tego zdarzenia właściciel danego przedmiotu traci władztwo nad tą rzeczą. Zgodnie z definicją ukraść można wyłącznie rzeczy ruchome, czyli nie odnosi się to na przykład do nieruchomości. Obecnie różnego rodzaju kradzieże mają miejsce znacznie rzadziej, niż miało to miejsce dawniej. Nie oznacza to jednak, że warto lekceważyć ten problem, ponieważ nawet mieszkając w bezpiecznej okolicy, nie można być pewnym, że zagrożenie to nigdy nas nie spotka. Aktualnie z pewnością do największych zagrożeń warto zaliczyć kradzież samochodów lub różnego rodzaju części tych pojazdów, co stale jest sporym problemem, który ciężko zwalczyć. Ponadto zagrożone kradzieżą mogą być również wszelkiego rodzaju inne rzeczy, które posiadają jakąś większą wartość np. rowery, hulajnogi, sprzęt elektroniczny, biżuteria, pieniądze itd.

W jaki sposób można uniknąć kradzieży?

Chcąc uniknąć kradzieży, najlepszym rozwiązaniem jest robienie wszystkiego, aby nie stwarzać sytuacji, które mogą prowadzić do utraty cennego mienia. Podstawową kwestią jest unikanie chwalenia się cennymi przedmiotami szczególnie przed obcymi lub osobami, do których nie mamy pełnego zaufania. Złodziej z pewnością nie zdecyduje się na kradzież, jeśli nie będzie pewny, co do tego, jakie korzyści może dzięki temu uzyskać. Kolejną ważną sprawą jest również odpowiednie zabezpieczanie wszelkiego rodzaju wartościowych rzeczy. W przypadku samochodów nigdy nie wolno zostawiać nich otwartych, a ponadto wybierając miejsce parkingowe, warto korzystać z parkingów strzeżonych lub innych miejsc, które są w jakiś sposób chronione.

kłódka

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo wartościowych przedmiotów przechowywanych w mieszkaniu lub w domu, również należy pamiętać o zamykaniu drzwi i okien, szczególnie w sytuacji, gdy wychodzimy i nie będzie nas dłuższy czas. Podstawą jest więc w każdym przypadku ukrywanie wszelkich wartościowych rzeczy i dbanie o to, aby je odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżą.

Jakie rozwiązania stosować, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży?

Oprócz podstawowych zasad, do jakich warto się stosować, chcąc zmniejszyć ryzyko kradzieży, istnieją także różnego rodzaju rozwiązania, które również w tym pomagają. Z pewnością monitoring wizyjny jest jedną z tych rzeczy, w które warto zainwestować, chcąc w lepszy sposób chronić swoje mienie przed kradzieżą i wszelkiego rodzaju innymi zagrożeniami. Często wystarczająca jest sama obecność kamer, ponieważ złodziej, widząc je, zazwyczaj zrezygnuje z próby kradzieży mienia w obawie o rozpoznanie. Kamery bowiem pozwalają na szybkie reagowanie w sytuacji zagrożenia, ale równocześnie są idealnym sposobem na zbieranie dowodów, w sytuacji, gdy dojdzie już do kradzieży. Posiadając sprawny system monitoringu i kamery zapewniające dobrą jakość obrazu rozpoznanie złodzieja nie będzie wcale trudne. Ponadto obecnie dostępne w sprzedaży kamery potrafią działać w trybie nocnym i zapewniają bardzo dobry i czytelny obraz nawet w całkowitych ciemnościach. Jest to więc rozwiązanie, które w wielu przypadkach daje lepsze efekty niż inne systemy czy nawet ochrona fizyczna obecna na miejscu. 

Kolejnym rozwiązaniem, w które warto zainwestować, jest oczywiście system alarmowy, który pozwala szybko zawiadamiać o wszelkiego rodzaju próbach włamania na dany teren lub do danego obiektu. System ten często łączony jest także z systemami kontroli dostępu, które z kolei monitorują to, kto wchodzi na dany teren chroniony i czy ma do tego odpowiednie uprawnienia.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie