O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak się pozbyć rybików z domu?

Rybiki to insekty, które często można spotkać w łazienkach, kuchniach i innych wilgotnych pomieszczeniach. Nie są one niebezpieczne dla człowieka, ale ich obecność jest raczej niepożądana. Jak w takim razie je wykryć, skąd się one biorą i w jaki sposób można się ich pozbyć z mieszkania?

Czym są rybiki?

Rybiki to niewielkie biegające i nieposiadające skrzydeł owady. Ich ciało ma podłużny kształt i łuskowatą powierzchnię, a jego rozmiary mogą wahać się w granicach 7 do 10 milimetrów. Poruszają się one bardzo szybko i zwinnie, najczęściej ruchem zygzakowatym.

Rybiki szybko się rozmnażają i dodatkowo długo żyją, przez co mogą być problemem, gdy pojawią się w mieszkaniu. Najczęściej można je spotkać w łazienkach, piwnicach, kuchniach lub garderobach. Lubią ciepło, wilgoć oraz ciemność, przez co tak trudno jest je zaobserwować.

Pokarmem rybików są wszelkiego rodzaju produkty zawierające skrobię i inne polisacharydy, czyli np. kleje organiczne, cukry lub resztki jedzenia. Oprócz tego owady te mają także zdolność trawienia celulozy, przez co często ich ofiarą padają także książki.

Kiedy rybiki pojawiają się w domu?

Rybiki mogą pojawić się w każdym miejscu, więc nie jest to problem dotyczący jedynie starszych i zaniedbanych mieszkań i domów. Insekty te często występują także w nowych budynkach, a nawet tam, gdzie wszystkie podłogi i powierzchnie są regularnie oczyszczane. Zwykle wybierają one miejsca, gdzie jest dużo ludzi, ponieważ jest to powiązane również z dużą ilością pożywienia, z jakiego mogą skorzystać rybiki.

Z pewnością jednym z czynników mających spory wpływ na pojawienie się rybików w domu jest wilgotność, która może być spowodowana np. przeciekającymi rurami lub brakiem odpowiedniej wentylacji. Rybiki dostają się do wnętrza najczęściej przez kratki odpływowe, dziury i różne nieszczelności w ścianach, a także rury kanalizacyjne. Z tego względu, jeśli sąsiad posiada w swoim domu rybiki, to jest szansa, że poprzez rury przeniosą się one także do kolejnych domów lub mieszkań.

Czy rybiki są szkodliwe?

Rybiki to insekty, które nie gryzą, nie przenoszą chorób, nie zbliżają się do człowieka i nie są niebezpieczne. Są więc one w pewnym stopniu neutralne dla mieszkańców, jednak mogą wyrządzić pewne szkody materialne.

Gdy rybików jest naprawdę dużo, mogą one skutecznie zniszczyć izolację, książki, dokumenty, skórzane elementy wyposażenia, tapety, obrazy i wiele innych rzeczy. Oprócz tego sama ich obecność dla wielu osób może być czymś niekomfortowym, choć bardzo często domownicy nawet nie wiedza o tym, że rybiki są obecne w ich mieszkaniu, ponieważ zazwyczaj żerują one nocą.

W jaki sposób można pozbyć się rybików z domu?

Sposobów na zwalczenie rybików jest naprawdę sporo, ale warto w pierwszej kolejności zadbać o profilaktykę, ponieważ nawet jeśli usuniemy wszystkie rybiki, to mogą one po jakimś czasie znowu powrócić, jeśli o to nie zadbamy. Z tego względu bardzo istotne jest, aby regularnie wietrzyć mieszkanie, a w szczególności łazienki, w których często jest ciepło i wilgotno, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla rybików. Oprócz tego przydatne mogą być pochłaniacze wilgoci oraz sprawny i wydajny system wentylacyjny.

W pomieszczeniach, które są najbardziej narażone na obecność rybików, czyli np. łazienka, kuchnia itd. warto zadbać o to, aby zabezpieczyć wszelkie szczeliny, które mogą stać się kryjówką rybików. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na szpary pod listwami przypodłogowymi, nieszczelne rury i odpływy, dziury w ścianach i podłogach, oderwane tapety, uszkodzone uszczelki i wiele innych tego typu elementów. Ponadto bardzo istotną kwestią jest regularne sprzątanie wnętrza, aby nie pozostawiać żadnych resztek mogących stać się pożywieniem dla rybików.

Jeśli insekty te już się pojawią, można skorzystać z dostępnych w sklepach środków owadobójczych. Jednak, gdy problem jest znacznie poważniejszy lub środki te nie są skuteczne, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się likwidacją insektów we wnętrzach. Dzięki temu usuwanie rybików przebiegnie znacznie szybciej, sprawniej i co ważniejsze skuteczniej.

Zapraszamy do skorzystania z pomocy firmy Vector, która zajmuje się profesjonalnym zwalczaniem rybików w Łodzi:

WWW: https://vector-uslugi.pl/
TEL: 725 392 578
E-MAIL: uslugi.sprzatajace@onet.pl

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie