O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową?

Chcemy w jakiś sposób upiększyć działkę lub teren wokół domu. Marzą nam się brukowane chodniczki z ładnymi wzorami. Postanawiamy kupić materiał i zająć się tym zadaniem samodzielnie. Wiemy, że czeka nas dużo pracy, ale chcemy mieć satysfakcję, że sami tego dokonaliśmy. Wbrew pozorom układanie kostki brukowej nie jest prostą sprawą. Jeśli chcemy żeby efekt był trwały musimy się dobrze przygotować. Nie wystarczy sam zapał do pracy. Od czego więc zacząć? Jak przygotować podłoże? Co robić, gdy początek już za nami? Prześledzimy to zagadnienie krok po kroku.

Najtrudniej zacząć

Najważniejszy jest plan działania i projekt chodnika. Bez tego nie ruszymy dalej. Jeśli mamy już plan, przechodzimy do działania. Pierwszą, najważniejszą sprawą jest przygotowanie terenu.

Tak, aby był równy i stabilny. Zaczynamy od tak zwanego korytowania, czyli usunięcia wierzchniej warstwy gleby tak by położona kostka była na tym samym poziomie, co reszta podłoża. Najczęściej ściągamy 20-40 cm ziemi – wypowiada się przedstawiciel z firmy Dominik Bruk.. Gdy mamy to już za sobą, zajmujemy się wykonaniem podbudowy. Wyrównujemy dno wcześniej przygotowanego koryta. Następnie ciasno wykładamy grube kruszywo i ubijamy. Dobrze jest dać o 20% więcej kruszywa niż potrzeba. Po ubiciu właśnie o tyle zmniejszy się jego objętość. Jeśli układamy zwykły chodnik, 20 cm podbudowy w zupełności wystarczy.

Im dalej tym łatwiej

Gdy już uporaliśmy się z przygotowaniem terenu, możemy ułożyć brzegi naszego chodnika. Ułożywszy na pasującą nam długość i szerokość, musimy je podsypać w celu mocnego osadzenia kostki. Podsypkę wykonujemy z drobnych kamieni na warstwę 3-5 cm. Potem wszystko dokładnie wyrównujemy. Teraz już możemy przejść do układania kostki brukowej. Nie powinno to już sprawiać większych problemów. Układamy jedną kostkę przy drugiej, dobijając każdą młotkiem by dobrze weszła w podsypkę.

kostki-brukowe

Możemy komponować wcześniej wymyślone wzory. Po ułożeniu utrwalamy całą nawierzchnię. Robimy to posypując cały chodnik piaskiem, by ten wszedł w szczeliny między kostkami. Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie by piasek szczelnie wypełnił przestrzenie pomiędzy kostkami. Dobrnęliśmy do końca, zadanie wykonane.

Własnymi siłami

Każdy ma czasem ochotę wykonać coś własnoręcznie. Na przykład chodnik na działce czy w ogrodzie. Będzie to ciężka, ale satysfakcjonująca praca. Jeśli się na to decydujemy potrzebujemy planu działania. Zaczynamy od przygotowania projektu chodnika. Decydujemy o jego szerokość, długości i miejscu położenia. Następnie przygotowujemy teren, korytując i kładąc podbudowę. Układamy brzegi, podsypujemy i wyrównujemy. Dalej zostaje nam właściwe układanie kostki brukowej. W takim układzie i wzorze, jaki sobie zaplanowaliśmy. Po ułożeniu utrwalamy nawierzchnię, kilkukrotnie posypując piaskiem i sprawa załatwiona. Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnoręcznie wykonanego chodnika. Praca, która wydaje się łatwa nie zawsze taka jest. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że udało nam się przebrnąć przez wszystkie etapy układania kostki.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie