O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak przygotować się do spotkania z adwokatem prawa medycznego?

Spotkanie z adwokatem przynosi wielu osobom dużego stresu, zwłaszcza jeśli chodzi o zagadnienia związane z prawem medycznym. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza że często nie wiemy, czy w ogóle warto udawać się ze swoją sprawą do prawnika. Wyjaśniamy zatem, czym zajmuje się prawo medyczne i jak przygotować się do spotkania z adwokatem zajmującym się prawem medycznym.

Jakie zagadnienia obejmuje prawo medyczne?

Mianem prawa medycznego określa się zbiór przepisów prawnych, znajdujących się w różnego rodzaju kodeksach, a także w Konstytucji, regulacjach samorządów, a nawet w zapisach ustanowionych przez poszczególne placówki medyczne. Bez wątpienia najważniejszymi dokumentami w tym zakresie są ustawy obejmujące m.in. ustawę o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, a także ustawę o działalności leczniczej. 

W ramach prawa medycznego poruszane są zagadnienia związane z prawami pacjenta, w tym prawami do udzielanych przez placówki medyczne świadczeń, regulacje związane z krajowymi i międzynarodowymi regulacjami, czy też kwestie związane z błędami medycznymi. Ten ostatni aspekt wymaga pomocy adwokata prawa medycznego.

Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem prawa medycznego?

Przygotowanie ze specjalistą wygląda właściwie tak samo, jak w przypadku kontaktowania się z prawnikiem jakiejkolwiek innej dziedziny. Koniecznie zgromadź całą niezbędną dokumentację i nie decyduj samodzielnie, które papiery mogą okazać się przydatne, a które nie. O tym powinien zadecydować adwokat po dokładnym zapoznaniu się ze sprawą. Jest tak dlatego, że o wygranej w sądzie nierzadko decydują szczegóły.

lekarz

Postaraj się przed umówioną wizytą wypisać najważniejsze wydarzenia w kolejności chronologicznej. Doświadczony adwokat na pewno wyczerpująco wyjaśni z Tobą całą sprawę, lecz w stresie możesz mimo wszystko zapomnieć o dosyć ważnych aspektach, dlatego też koniecznie zanotuj wszystkie najważniejsze kwestie, koniecznie w takiej kolejności, w jakiej się zdarzyły. Ponadto nie zapomnij wynotować sobie wszystkich istotnych pytań i wątpliwości, jakie pomoże Ci rozwiać spotkanie ze specjalistą. 

Na jakie pytania u adwokata prawa medycznego należy się przygotować?

Dokładne pytania zależą od charakteru sprawy, lecz na pewno można spodziewać się pytań o to, czy sprawa już toczy się w sądzie, a jeśli tak, to konieczne będzie podanie sygnatury akt w celu dokładnego zapoznania się ze sprawą. Adwokat może zapytać również o dane pełnomocnika wybranego przez drugą stronę sporu w celu skontaktowania się z nim. Ponadto w trakcie wizyty masz możliwość skonsultowania z prawnikiem tych dokumentów, które już udało Ci się sporządzić, pod kątem ich prawidłowości i skuteczności, a także sporządzić wszystkie niezbędne wnioski.

Adwokat prawa medycznego – na co zwrócić uwagę?

Sprawy o odszkodowanie związane z błędami medycznymi należą do skomplikowanych przypadków, dlatego też na pewno nie da się ich zakończyć w ciągu kilku miesięcy, jeśli nie dochodzi do zawarcia ugody sądowej. Nie wierz zatem w zapewnienia o szybkim zakończeniu sprawy, czy też absolutnej pewności zwycięstwa. Na wygraną w sądzie wpływ ma wiele czynników, z czego część z nich na pewno nie jest zależna od adwokata. Warto jednak pamiętać, że wynajęcie profesjonalisty z pewnością owe szanse podnosi. 

Czy warto skonsultować się z adwokatem prawa medycznego?

Z pewnością warto to zrobić, a już na pewno warto wybrać specjalistę obeznanego z zagadnieniami świata medycznego, jako że chodzi tu o zdrowie i życie. Często klienci nie wiedzą, czy w ogóle mają powód, by iść do adwokata, dlatego też warto udać się na wizytę choćby po to, by rozwiać swoje wątpliwości, a także uzyskać rzetelną pomoc, poznać rozwiązania, a także możliwe konsekwencje i uzyskać profesjonalnego pełnomocnika w walce o swoje prawa.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie