O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak prawidłowo nosić noworodka?

Opieka nad noworodkiem budzi wiele obaw u świeżo upieczonych rodziców. Duża część z nich dotyczy prawidłowego noszenia maleństwa. Jak bezpiecznie nosić dziecko? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście. Wyjaśniamy także, jakie są etapy rozwoju kręgosłupa u dzieci i dlaczego warto w tym zakresie współpracować z fizjoterapeutą.

W jaki sposób podnosić noworodka?

Aby bezpiecznie podnieść dziecko, ułóż je na boku i wsuń rękę pod nóżki i tułów, a dłoń umieść pod główką malucha. Wolną ręką przytrzymaj bark i powoli podnieś dziecko, trzymając je cały czas bokiem do podłoża i w prostej linii. Następnie możesz nosić noworodka na kilka bezpiecznych sposobów:

  • Ułóż dziecko na udach w taki sposób, by patrzyło w Twoją stronę. Główkę dziecka oprzyj o swoje kolana.
  • Klasyczna pozycja zakłada ułożenie główki niemowlaka w zgięciu stawu łokciowego i tułowia wzdłuż przedramienia.
  • Podnosząc malucha do odbicia, ułóż je na piersiach, twarzą w Twoją stronę. Cały czas pamiętaj o podtrzymywaniu główki. Tułów przytrzymaj przedramieniem.

Jak bezpiecznie nosić dziecko – kilka wskazówek

  • Podnoś dziecko powoli. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, by go nie przestraszyć.
  • Staraj się, by ciało malucha ułożone było wzdłuż osi poziomej, a kończyny nie zwisały w bezładzie.
  • Nie podnoś noworodka pod pachy ani nie noś go w pozycji pionowej. Maluch nie jest jeszcze w stanie samodzielnie utrzymać główki, co może doprowadzić m.in. do powstania wad postawy.

Etapy rozwoju kręgosłupa u niemowląt

Pierwszy rok życia dziecka obejmuje 4 fazy rozwoju postawy. Obejmuje to następujące naprzemiennie dwie fazy zgięciowe i dwie wyprostne. Na początku występuje faza zgięciowa, obejmująca występowanie typowych dla noworodka wczesnych odruchów, które będą zanikać wraz z upływem czasu.

  • W okresie noworodkowym, kiedy główka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, oddziałuje ona na odcinek szyjny kręgosłupa, a także na skutek wpływu funkcjonowania kończyn dolnych na odcinek lędźwiowy, dochodzi do wyprostowania kręgosłupa.
  • Na początku 3. miesiąca życia dziecko zaczyna wchodzić w fazę wyprostną, kiedy kończyny ulegają większemu wyprostowaniu. Dziecko zaczyna podnosić główkę i próbuje podpierać się na rączkach. Pojawiają się pierwsze próby siadania i raczkowania.
  • Około 5. miesiąca życia kręgosłup zaczyna przyjmować kształt litery “S”, poprzez kształtowanie lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej. Maluch uczy się siedzieć i już samodzielnie trzyma główkę.
  • Między 9. a 12. miesiącem dochodzi do pionizacji dziecka. Przemieszcza się środek ciężkości ciała, lordoza lędźwiowa ulega zaznaczeniu, a także rozpoczyna się kształtowanie ułożenia miednicy. Niemowlę podejmuje naukę chodzenia.

Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Jak każdy rodzic dbasz o to, by niemowlę rozwijało się prawidłowo. Czasem jednak popełniane nieświadomie błędy podczas noszenia dziecka mogą przekładać się na konieczność wizyty u fizjoterapeuty. Na jakie sygnały warto zwracać uwagę?

  • Gdy niemowlę podczas raczkowania odpycha się tylko jedną kończyną.
  • Dziecko nie próbuje podnosić nóżek.
  • Maluch zbyt mocno zaciska piąstki.
  • Jeśli dziecko leży na plecach w sposób niesymetryczny.

Dlaczego warto współpracować z fizjoterapeutą?

Jednak oprócz licznych schorzeń i zaburzeń, na konsultację fizjoterapeutyczną warto wybrać się profilaktycznie. Specjalista najlepiej oceni, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy i wychwycić ewentualne zaburzenia na ich wczesnym etapie, kiedy są one najłatwiejsze do wyleczenia. Fizjoterapeuta może dodatkowo udzielić zaleceń związanych z codzienną opieką nad niemowlakiem, związane z kąpaniem, przewijaniem i innymi czynnościami.

Czy każdy fizjoterapeuta może pracować z niemowlakami? Niestety nie – do tego potrzebne są dodatkowe kwalifikacje, np. kurs NDT Bobath, kurs Vojty, czy też terapia z zakresu integracji sensorycznej. Aby mieć pewność, że znajdziesz specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami, wpisz w wyszukiwarce “fizjoterapeuta niemowląt w Gdańsku”, by znaleźć najlepszego lekarza dla ukochanego malucha.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie