O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak praca przed komputerem wpływa na nasze oczy?

Digitalizacja społeczeństwa w XXI wieku osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom. Rzadko zdarzają się już osoby, które miałyby niską styczność z ekranem – nie chodzi tutaj wyłącznie o komputery, lecz też o tablety, smartfony i telewizję, którą również z zapałem oglądamy godzinami.  Ma to swoje negatywne skutki. Jakie? Jak chronić oczy podczas pracy przed komputerem?

Wpływ ekranu na ludzki wzrok

Długie wpatrywanie się w ustawiony względnie blisko ekran przekłada się na obciążenie mięśni rzęskowych i pogorszenie akomodacji oka. Akomodacja jest procesem pozwalającym na przystosowanie narządu wzroku do patrzenia na obiekty położone w różnej odległości. Rozwijają się również różne dolegliwości, które opisujemy poniżej.

Cyfrowe zmęczenie oczu

Z uwagi na coraz bardziej powszechne zjawisko wad wzroku, spowodowanych wielogodzinnym kontaktem z ekranem, powstało takie pojęcie jak cyfrowe zmęczenie oczu. Objawia się ono m.in. poprzez ból oczu, pieczenie swędzenie, występowanie zaczerwienienia, a także zmniejszoną ostrość widzenia i zwiększenie wrażliwości na światło. Jakie są skutki tej dolegliwości?

  • kłopoty ze snem
  • uszkodzenie siatkówki
  • problemy z koncentracją
  • problemy z kręgosłupem
  • zwiększone ryzyko zachorowania na AMD

Zespół suchego oka

Objawy dolegliwości mogą być do pewnego stopnia podobne do cyfrowego zmęczenia oczu, jednak w niektórych przypadkach może tutaj dochodzić np. pojawianie się wydzieliny w worku spojówkowym lub uczucie piasku pod powiekami. Na ogół zespół suchego oka objawia się przede wszystkim mniejszym wydzielaniem łez, lecz zdarza się, że ich ilość jest na właściwym poziomie, lecz nie są one w stanie nawilżyć powierzchni oka.

Jak chronić oczy przed wadami wzroku?

Wbrew pozorom dbanie o oczy podczas wielogodzinnej współpracy z ekranem nie jest zbyt skomplikowane, lecz wymaga wyrobienia sobie kilku nawyków, o czym na co dzień zapominamy. O jakich nawykach mowa?

  • Co 20 minut przerwij pracę i postaraj się przez 20 sekund popatrzeć w dal na obiekt oddalony najlepiej o 20 metrów. Skrótowo metoda ta jest więc określana jako 20-20-20.
  • Miej pod ręką krople nawilżające i zapuszczaj je do oczu zależnie od potrzeby.
  • Staraj się co godzinę zrobić sobie 5 minut przerwy od pracy przed ekranem. Możesz wykorzystać ją na szybkie rozciąganie.
  • Ustaw odpowiedni poziom oświetlenia. Dotyczy to zarówno światła w pomieszczeniu, jak i poziomu jasności ekranu. Nie może on być zbyt ciemny, by nie wytężać wzroku, lecz nie może być też najjaśniejszym punktem w pomieszczeniu.
  • Nie zapominaj o mruganiu. Podczas pracy przed komputerem częstotliwość mrugania ulega zmniejszeniu, przez co znacznie pogarsza się nawilżenie oka.

Aby temu zapobiec, staraj się robić krótkie przerwy i mrugać świadomie. Zmniejszysz w ten sposób zmęczenie oczu i zapobiegniesz pogorszeniu widzenia.

Jak ważny jest dobór odpowiednich okularów?

Podczas pracy przed ekranem jednym z największych zagrożeń jest emitowane światło niebieskie. Zmusza ono mięśnie oka do obciążającej pracy, co skutkuje odczuwaniem zmęczenia po zakończeniu pracy. Ponadto, z uwagi na możliwość przenikania siatkówki, pojawia się ryzyko uszkodzenia plamki żółtej. Uszkodzenia tego typu rozwijają się stopniowo i w początkowych fazach trudno je dostrzec.

Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiednich okularów do pracy przed komputerem. Zadbaj o to, by miały one nie tylko powłokę antyrefleksyjną, lecz też powłokę zabezpieczającą wzrok przed emitowanym z monitora światłem niebieskim. Pamiętaj jednak, by nigdy nie dobierać okularów samodzielnie, lecz zawsze udawać się w tym celu do renomowanej placówki, takiej jak np. OneDayClinic.

Chroń oczy każdego dnia!

Pomimo spędzania długich godzin przed ekranem, możemy chronić oczy w prosty sposób. Krople do oczu, regularne przerwy, czy też właściwe oświetlenie i dobrze dobrane okulary do pracy przed ekranem to właściwe kroki w stronę pełnego zdrowia oczu. Jeśli jednak samodzielna pielęgnacja nie wystarcza i odczuwasz problemy ze wzrokiem, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie