O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak poprawnie obsługiwać parasol grzewczy?

Parasol grzewczy stanowi nowoczesne i praktyczne rozwiązanie zapewniające komfortową temperaturę podczas jesiennych i wiosennych wieczorów spędzanych na tarasie lub  w restauracyjnych ogródkach. Parasol grzewczy posiada szereg zalet, które czynią go w coraz większym stopniu stałym elementem wyposażenia domów i lokali gastronomicznych. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Czym jest parasol grzewczy?

Parasol grzewczy jest urządzeniem wykonanym ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo. Dzięki materiałom, z których jest wykonany, jest odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, brud, pleśń. Zadaniem parasola grzewczego jest emitowanie ciepła, odczuwalnego w promieniu nawet kilku metrów, pozwalającego na cieszenie się urokami chłodniejszych wieczorów w zaciszu swojego ogrodu lub restauracyjnego ogródka.

Za względu na sposób zasilania, parasole grzewcze dzielimy na elektryczne i gazowe. Te ostatnie, z uwagi na swoje niskie koszty eksploatacji i dużą powierzchnię grzania (do 50 m3), cieszą się największym uznaniem i zyskują coraz większe grono zadowolonych klientów.

ogień

Jak działa parasol grzewczy?

Gazowy parasol grzewczy zasilany jest płynnym gazem z butli, natomiast zasada działania parasola elektrycznego polega na emitowaniu promieniowania podczerwonego zamieniającego się w energię cieplną, której temperatura oscyluje w przedziale 18-20 °C.

Parasole grzewcze zasilane energią elektryczną nadają się raczej do ogrzewania pomieszczeń wewnątrz budynku, jednak z uwagi na swoje dość wysokie koszty eksploatacji, nie są tak często spotykane jak ich gazowe odpowiedniki. Z tego też względu w dalszej części artykułu skupimy się na charakterystyce gazowych parasoli grzewczych.

Parasol grzewczy- w jakich miejscach się sprawdzi i jak go ustawić?

Parasole grzewcze oferowane są w wielu rozmiarach, kształtach, kolorach i modelach. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy przeanalizować, gdzie chcielibyśmy go postawić, jak dużą ilością miejsca dysponujemy, jak dużą powierzchnię miałby nasz parasol ogrzać oraz w jakim stopniu pomieszczenie jest wentylowane. Dla tarasów otwartych polecane są parasole gazowe, natomiast dla pomieszczeń z gorszą wentylacją, np. małych lub oszklonych, zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywą będzie parasol grzewczy zasilany prądem.

Większość parasoli grzewczych posiada szereg udogodnień ułatwiających ich codzienną obsługę i użytkowanie. Należą do nich kółka ułatwiające ich przemieszczanie w dogodne dla nas miejsce, systemy zabezpieczające polegające na odcięciu dopływu gazu w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, np. w przypadku przewrócenia parasola.

Jak obsługiwać parasol grzewczy?

Korzystając z gazowego parasola grzewczego, należy pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli uniknąć uszkodzenia parasola lub sytuacji mogących zagrozić bezpieczeństwu użytkownika:

  • Wymiana butli powinna odbywać się w pomieszczeniu dobrze wentylowanym pozbawionym źródeł ognia.
  • Butla gazowa powinna być przechowywana na zewnątrz lub w pomieszczeniu dobrze wentylowanym.
  • Przed wstawieniem parasola grzewczego do pomieszczenia należy odłączyć od niego butlę i odstawić ją w miejsce zapewniające dobrą wentylację.
  • Pod żadnym pozorem nie powinno się dokonywać samodzielnych przeróbek ani zmian w urządzeniu.
  • Do podłączenia urządzenia powinno używać się gazu zalecanego przez producenta i powinno się ono odbywać zgodnie z lokalnymi przepisami określającymi zasady podłączania gazu
  • Zarówno przed przemieszczeniem urządzenia w inne miejsce, jak i po zakończeniu jego użycia, należy zawsze zakręcić dopływ gazu.
  • Urządzenia nie należy używać, jeżeli przewody są nieszczelne lub następuje przeciek/wyciek gazu, czuć zapach gazu lub wydobywają się żółte płomienie.
  • Nie należy używać urządzenia, jeżeli jego temperatura jest niższa niż 50°C, gdyż może to spowodować jego zepsucie.
  • Przed włączeniem urządzenia należy zamontować wszystkie elementy zabezpieczające.  
  • Małe dzieci i zwierzęta powinny przebywać w pobliżu urządzenia pod nadzorem, gdyż istnieje ryzyko poparzenia w związku z nagrzewającymi się powierzchniami parasola i ryzykiem podpalenia odzieży.
  • W żadnym wypadku nie można umieszczać nad parasolem grzewczym rzeczy mogących spowodować pożar, np. chust, koców, rzeczy łatwopalnych.

 

W pobliżu urządzenia obowiązuje zakaz używania substancji w aerozolu.

 

 • Nie wolno dotykać urządzenia mokrymi lub wilgotnymi rękami.
 • Urządzenie nie powinno być używane ani wystawiane podczas złych warunków atmosferycznych (burza, grad, śnieg, deszcz).
 • Nie wolno używać urządzenia, jeżeli jest ono uszkodzone, niesprawne albo przewróciło się.
 • Zabronione jest stosowanie akcesoriów lub części zamiennych niezalecanych przez producenta. W przeciwnym wypadku może to skutkować trwałym uszkodzeniem parasola, utratą gwarancji lub szkodą na zdrowiu użytkownika.

Polecane przez nas gazowe parasole grzewcze należą do bezpiecznych i intuicyjnych w obsłudze urządzeń, jednak należy mieć na uwadze to, że niezastosowanie się do powyższych wytycznych może skutkować trwałą awarią urządzenia, jego uszkodzeniem, a nawet spowodowaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto zatem podczas codziennego użytkowania przestrzegać zasad bezpiecznego użytkowania gazowej lampy grzewczej.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie