Każda osoba, planując budowę domu, zadaje sobie pytanie, ile to będzie kosztowało? Cena zakupu działki i wszelkie koszty związane z budową domu i jego wykończeniem mogą być naprawdę różne.
Wszystko zależy w głównej mierze od lokalizacji działki, jej wielkości, metrażu budynku, skomplikowania projektu, jakości materiałów budowlanych i wiele innych czynników. Warto jednak wiedzieć jak zaoszczędzić, aby mieć dom swoich marzeń, ale jednocześnie nie ponosić niepotrzebnych kosztów.
Świadomy inwestor może znacząco ograniczyć koszty zakupu działki i budowy domu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z tematem i w razie potrzeby zbiegnąć porady specjalistów, aby móc skutecznie minimalizować koszty inwestycji.
Koszty działki i budowy domu we Wrocławiu
Jeszcze przed rokiem 2019 koszty budowy jednorodzinnego domu nie zwiększały się zbyt drastycznie. Trend ten niestety zmienił się po roku 2019 i stały wzrost cen utrzymuje się aż do teraz. Z pewnością duży wpływ na to miała również pandemia, która sprawiła, że dostęp do materiałów budowlanych jest utrudniony, a co za tym idzie, ich ceny rosną.
Według danych GUS cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za II kwartał 2021 roku wyniosła 5112 zł. Na podstawie tych danych można łatwo wyliczyć, że na budowę i wykończenie domu o powierzchni 150 m2 trzeba mieć ponad 750 tys. złotych.
Jak widać, kwoty są naprawdę spore, dlatego warto dokładnie zapoznać się z tematem i szukać oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, oczywiście nigdy kosztem bezpieczeństwa i jakości materiałów budowlanych.
Wynajem niezbędnego sprzętu
Jedną z opcji pozwalających zaoszczędzić trochę pieniędzy podczas budowy domu jest zrezygnowanie z zakupu niezbędnego sprzętu budowlanego i korzystanie z usług wypożyczalni. Wiele różnego rodzaju urządzeń przyda nam się tylko w celu wykonania jakiś określonych czynności podczas budowy i później będą one nam niepotrzebne.
Warto zapoznać się dokładnie z kosztami wynajmu i porównać je do cen zakupu. Następnie należy określić częstotliwość używania danej maszyny i na podstawie tego obliczyć co jest bardziej opłacalne w naszym przypadku. Początkowo oszczędności mogą wydawać się niewielkie, ale po zakończeniu budowy okaże się, że zaoszczędziliśmy naprawdę sporo pieniędzy.
Wykonywanie części czynności samodzielnie
Budowę domu możemy w pełni zlecić profesjonalnym firmom budowlanym lub tylko częściowo korzystać z ich usług, a resztę łatwiejszych czynności wykonać samodzielnie. Tym sposobem można naprawdę dużo zaoszczędzić i jednocześnie pozyskać sporo nowych umiejętności, które z dużym prawdopodobieństwem mogą nam się przydać w przyszłości, chociażby w celu wykonania jakiegoś prostego remontu.
Oczywiście w tym przypadku budowa domu zajmie na pewno więcej czasu, ale dzięki temu skutecznie zmniejszymy jej koszty. Szczególnie przy pracach wykończeniowych jest wiele czynności, które nie wymagają profesjonalnej wiedzy i umiejętności, a jedynie trochę chęci, zaangażowania i poświęconego czasu.
Hurtowe kupowanie materiałów budowlanych
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także hurtowe kupowanie różnego rodzaju materiałów budowlanych. Dzięki temu możemy znacząco zmniejszyć koszty i uchronić się przed stale rosnącymi cenami materiałów. Warto także kupować je odpowiednio wcześnie, aby nie robić tego na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że na rynku jest niedobór danego produktu i przez to jego dostępność jest ograniczona, a ceny bardzo wysokie.
Fotowoltaika jako źródło przyszłych oszczędności
Budując dom i chcąc jak najbardziej zminimalizować koszty z tym związane, warto zastanowić się także o przyszłościowych rozwiązaniach, które pozwolą nam te oszczędności wygenerować. Jedną z takich inwestycji są z pewnością instalacje fotowoltaiczne we Wrocławiu.
Dzięki nim po wybudowaniu domu możemy od razu korzystać z produkowanej przez naszą instalację energii elektrycznej i tym samym uniezależnić się od dostawcy energii i stale rosnących cen prądu. Warto zaznaczyć, że na tego typu inwestycje, których działanie opiera się na odnawialnych źródłach energii, można uzyskać dofinansowania, z różnego rodzaju programów takich jak np. „Mój Prąd”. Dzięki temu możemy zminimalizować również koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.