O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak ograniczyć dostęp do lokalu osobom nieuprawnionym?

Bezpieczeństwo to jeden z tych elementów życia, na którym zależy każdemu i gdzie nie warto oszczędzać. Z tego powodu firmy prześcigają się w pomysłach, usługach i produktach, które mają dać klientom dodatkową, pewną ochronę. Systemy kontroli dostępu pozwalają na ograniczenie oraz kontrolowanie wejść do danego pomieszczenia czy budynku, dzięki czemu właściciel jest doskonale poinformowany i decyduje, kto ma wstęp nawet do najbardziej wrażliwych miejsc.

Po co ogranicza się dostęp osobom nieupoważnionym?

Odpowiednia kontrola wejścia do konkretnego lokalu czy pomieszczenia ma zastosowanie w wielu miejscach. Ważnym celem ograniczeń są choćby kwestie BHP. W niektórych placówkach mogą znajdować się maszyny czy substancje zagrażające życiu oraz zdrowiu, zatem osoba bez odpowiedniego szkolenia, umiejętności czy wiedzy może doznać tam uszczerbku. A wówczas właściciel może ponosić odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Zakładanie blokad ma za zadanie także ochronę mienia, interesów, mieszkańców czy pracowników firmy. Innymi słowy, jest to również ochrona przed kradzieżą, szpiegostwem lub innymi sytuacjami, gdy ktoś niepowołany dostanie się z myślą popełnienia przestępstwa. Systemy kontroli dostępu to także ewidencja osób wchodzących i wychodzących. Na podstawie tego, można dokładnie prześledzić, kto i kiedy przyszedł czy opuścił lokal, kto wówczas był w danym miejscu lub w konkretnym czasie miał do niego dostęp. Wielkim plusem są powody praktyczne, czyli np. otwieranie szlabanu na parking, aby na prywatnym placu nie zostawiała samochodów cała okolica, a jedynie osoby upoważnione. Systemy kontroli dostępu pozwalają też zdalnie i elektronicznie zarządzać drzwiami, można je całkowicie zablokować lub ograniczyć wejście tylko konkretnym osobom, jednocześnie będąc w zupełnie innym miejscu.

W jakich lokalach takie rozwiązanie jest konieczne?

Systemy kontroli dostępu są bardzo ważne w fabrykach, na halach produkcyjnych, instytutach badawczych, ośrodkach infrastruktury krytycznej, biurach czy nawet w punktach gastronomicznych oraz hotelach. Coraz więcej osób prywatnych również decyduje się na takie zabezpieczenia w swoich domach i nieruchomościach. Tak naprawdę można zastosować je wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko, że na dany teren wejdzie osoba niepowołana. Szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe to idealny przykład, gdzie warto zainwestować w taką ochronę. Dzięki temu dzieci i młodzież są bezpieczne, same nie wyjdą poza budynek, a także nikt obcy nie będzie miał do nich dostępu. 

Metody ograniczenia wejścia – systemy kontroli dostępu

Bardzo popularną metodą ograniczenia lub kontroli wejścia są karty elektroniczne lub identyfikatory. Każdy, kto taką posiada, może po przyłożeniu jej do modułu otworzyć drzwi czy bramę, o ile zostanie zweryfikowany jako osoba uprawniona do wejścia do danego lokalu. Systemy kontroli dostępu to także wszelkie PINy, hasła oraz kody, które trzeba wstukać czy wpisać na odpowiednim panelu. Coraz bardziej popularne są także te sposoby, które są indywidualne oraz przypisane konkretnej osobie, bez możliwości podrobienia lub kradzieży. Mowa tu o odcisku palca/palców oraz odczyt tęczówki oka. 

Systemy kontroli dostępu – które są najskuteczniejsze

Nie ma rozwiązań idealnych i gwarantujących całkowite bezpieczeństwo. Każdy sposób ma wady i zalety, dlatego kluczowy jest wybór. Systemy kontroli dostępu są obecnie bardzo rozwinięte i tak różnorodne, że można dobrać najlepszą opcję do konkretnej sytuacji. Analiza plusów oraz minusów pozwoli na dopasowanie właściwej metody, zarówno pod kątem ochrony, jak też ekonomicznych możliwości.

restauracja

Dlaczego warto odciąć dostęp do pewnych pomieszczeń?

Powodem, dla którego wiele klientów decyduje się na systemy kontroli dostępu, jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dotyczy to domowników oraz pracowników, ale też wszystkich innych osób przebywających na danej posesji, a także tych, którzy nawet przypadkowo mogliby wejść tam, gdzie nie jest bezpiecznie. Takie bezpieczeństwo to także ochrona wrażliwych danych, sprzętu, mienia, ochrona przed szpiegostwem czy dywersją. Odcięcie możliwości wejścia to ogólna ochrona różnych interesów właściciela danego lokalu.

Systemy kontroli dostępu to szansa na większe bezpieczeństwo, przy jednoczesnej kontroli osób mających dostęp do danego lokalu. Dzięki temu ogranicza się ryzyko niebezpiecznych wypadków, kradzieży czy wycieku krytycznych danych. Mnogość nowoczesnych rozwiązań powoduje, że każdy zainteresowany taką ochroną może znaleźć rozwiązanie odpowiadające oczekiwaniom.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie