O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak na codzień zmiejszać ryzyko narażania się na wirusy?

Cząsteczki wirusów są niezwykle drobne. Ich średnica wynosi zazwyczaj od 18 nm do 250 nm. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie ich dostrzec i zauważyć, że mieliśmy z nimi kontakt. W interesie każdego z nas jest jednak ochrona przed chorobami wywoływanymi przez wirusy, by nie tracić cennego czasu na złe samopoczucie i nie ryzykować poważnymi powikłaniami. W jaki sposób o nią zadbać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Najczęściej występujące w Polsce wirusy

Na jakie wirusy narażony jest przeciętny Polak? Krajowy system ochrony zdrowia najczęściej raportuje przypadki następujących chorób wirusowych:

Wirus sars-cov-2

Nie ma co ukrywać, pandemia koronawirusa wciąż się nie skończyła. Choć w mediach mówi się o niej dużo mniej, marzec 2022 roku rozpoczęliśmy z dzienną liczbą nowych zakażeń na poziomie 12 000 przypadków. Objawy zakażenia wirusem sars-cov-2 obejmują kaszel, gorączkę, zmęczenie, utratę smaku i węchu oraz ból gardła. Przy cięższym przebiegu choroby obserwowane są duszności, ból w klatce piersiowej, dezorientacja i trudności w mowie. Koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową.

Grypa

Wirus grypy ma tendencję do wywoływania wysokiej gorączki już na samym początku choroby. Do pozostałych objawów należą bóle mięśniowe i kostno-stawowe, dreszcze, uczucie wyczerpania, problemy z apetytem a także suchość w gardle. Niestety ta choroba może wiązać się z wieloma powikłaniami stanowiącymi zagrożenie dla naszego zdrowia. Ciężko przebyta grypa może wywołać u pacjenta zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, ostre zapalenie ucha środkowego i wiele poważnych powikłań. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową.

Ospa wietrzna

Wirus ospy wietrznej i półpaśca wywołuje charakterystyczną wysypkę w postaci czerwonych pęcherzyków, które pozostawiają po sobie przemijające blizny i przebarwienia na skórze. Wysypkę poprzedza zazwyczaj ogólne złe samopoczucie, stan podgorączkowy, bóle głowy i brzucha, bóle mięśniowe, zapalenie gardła, nieżyt nosa oraz utrata apetytu. Wirus ospy wietrznej i półpaśca szerzy się drogą kropelkową.

Wirusowe zapalenie żołądka i jelit

Chorzy na wirusowe zapalenie żołądka i jelit skarżą się na bóle brzucha, niewysoką gorączkę, nudności, wymioty i wodnistą biegunkę. Norowirusy, które najczęściej odpowiadają za wystąpienie tych dolegliwości są przenoszone głównie drogą fekalno-oralną, poprzez spożycie skażonej żywności lub wody albo drogą przenoszenia bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Sposoby na ochronę swojego organizmu przed zakażeniem

Z pewnością żadna z opisanych powyżej dolegliwości nie wywołała u Ciebie przyjemnych skojarzeń. Czy istnieją zatem skuteczne sposoby na obronę przed wirusami? Na szczęście tak! Kilka z nich pokrótce opiszemy poniżej.

Szczepienia

Badacze z całego świata zgadzają się co do tego, że szczepienia pozostają najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie chorób wirusowych. Szczepienia przeciwko grypie warto powtarzać każdego roku, ponieważ nie mają one permanentnego charakteru. Pochodzisz z Jeleniej Góry i szukasz miejsca, w którym mógłbyś zabezpieczyć się przed okresem grypowym? Profesjonalne szczepienia w Jeleniej Górze wykonać można w Centrum Medyczne Zabobrze.

Regularne mycie rąk

Mycie rąk powinno być Twoim pierwszym odruchem po powrocie do mieszkania. Należy wykonywać je dokładnie, przy użyciu mydła i powinno obejmować wszystkie przestrzenie pomiędzy palcami. Dzięki tej praktyce, wirusy, które znalazły się na Twoich dłoniach wskutek otwierania drzwi, podtrzymywania się w jadącym autobusie czy korzystania z bankomatu, nie przedostają się do Twojego jedzenia ani w miejsca, gdzie zagrażałyby innym członkom Twojej rodziny. Energiczne mycie rąk nie powinno trwać krócej niż 20 sekund. By odmierzyć ten czas, możesz na przykład dwukrotnie odśpiewać w myślach piosenkę Happy Birthday.

Unikanie dotykania twarzy

Wirusy przenoszone drogą kropelkową dostają się do Twojego organizmu poprzez jamę ustną, nos, powierzchnię oczu. Jeżeli zapamiętasz zasadę, że podczas przebywania poza domem nie powinieneś dotykać brudnymi rękoma okolic twarzy, stanowczo zredukujesz ryzyko zachorowania na grypę lub koronawirusa. Ten pozytywny nawyk jest ważny również dla młodych osób zmagających się z trądzikiem. Jeśli musisz przetrzeć oczy, umyj ręce lub zrób to za pośrednictwem świeżej chusteczki.

przeterminowane leki

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie