O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak kolce biegowe poprawią twój trening

Kolce biegowe nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla zawodowych sportowców, którzy biorą udział w zawodach sportowych na bieżni lub w terenie. Coraz częściej wykorzystują je amatorzy, intensywnie trenujący biegi. Są one idealnym rozwiązaniem na treningi w wymagających warunkach oraz w zimie.

Dla kogo przeznaczone są kolce lekkoatletyczne?

Kolce lekkoatletyczne nie są dla początkujących biegaczy. Tego rodzaju akcesoria przeznaczone są dla zaawansowanych sportowców oraz zawodowców trenujących sprinty, ponieważ to właśnie oni na bardzo krótkich dystansach rozwijają duże prędkości. Nie mogą sobie wobec tego pozwolić na utratę cennych sekund z powodu pośliźnięcia się, utraty równowagi lub złego odbicia od podłoża. Dobra przyczepność do toru umożliwia rozwinięcie dużych prędkości i  osiągnięcie właściwej dynamiki biegu. Osoby zaawansowane w uprawianiu tej dyscypliny, intensywnie trenujące powinny stosować kolce biegowe, natomiast nie jest to sprzęt dla osób z nadwagą, starszych o niewielkim doświadczeniu w uprawianiu tej dyscypliny sportu. Stosowanie tego rodzaju akcesoriów mogłoby dla nich zakończyć się kontuzją.

Zalety stosowania kolców lekkoatletycznych?

Kolce lekkoatletyczne zapewniają zawodnikowi nie tylko dynamikę biegu, ale również jego bezpieczeństwo. Profesjonalistom zaś pozwalają na zintensyfikowanie wydajności i efektywności treningu, a także wzmocnienie swojej kondycji. Używają ich zawodnicy zarówno na torze, jak i na ziemi, również bez względu na dystans, który mają do pokonania. Sprawdzają się doskonale w trudnych warunkach atmosferycznych, jakimi są na przykład niesprzyjające szybkiemu bieganiu deszcze lub śnieg. Umożliwiają pewne trzymanie się gruntu, co angażuje także większe partie mięśni, szczególnie podczas biegania po asfalcie, ale również po torze lub bieżni. Trening w kolcach biegowych gwarantuje mięśniom większy wysiłek, co przyczynia się do poprawy wydolności organizmu sportowca. To najlepszy wybór w trakcie treningu szybkości, interwałowego i sprinterskiego.

Buty z kolcami – jakie wybrać?

Buty z kolcami biegowymi nie są przeznaczone tylko dla zawodowych sportowców, ale również dla amatorów. Każda osoba intensywnie trenująca powinna zaopatrzyć się w tego rodzaju obuwie. Są one lekkie, dobrze dopasowane do stopy, wyposażone na przodzie w 6 do 10 wkrętów wykonanych ze specjalnego tworzywa lub metalu. Dzieli się je ze względu na rodzaj powierzchni, na której będą wykorzystywane. Inne z nich wykorzystywane są do biegania na ziemi lub torze, dlatego należy je dopasować do własnych potrzeb. Dostosowane do biegania na torze posiadają cienką podeszwę i większą ilość kolców, które wykonane są z metalu lub specjalnego tworzywa. Buty do biegów przełajowych mają grubszą podeszwę oraz mniejszą ilość kolców. Specjalnie wyprofilowane bieżniki ułatwiają bieganie na nierównym terenie, na którym zdarzają się również kamienie. Osoby biegające po asfalcie i gruncie powinny wybrać buty z mniejszymi kolcami, które ułatwiają bieg w terenie, ale również nie utrudniają biegu po asfalcie. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na to, czy kolce przymocowane są na stałe, czy sportowiec może je montować samodzielnie. Dla osób, które wybiorą wersję z wymiennymi kolcami konieczny będzie specjalny kluczyk. Inną opcją jest zakup dwu par, z których jedne są wyposażone w kolce, a drugie nie. Dla lekkoatlety uprawiającego biegi buty są sprzętem kluczowym, dlatego warto wybrać renomowane marki, zapewniające lepsze wyniki i bezpieczeństwo użytkownika.

Jakiego rodzaju kolce lekkoatletyczne oferują sklepy sportowe?

Rynek akcesoriów do biegania oferuje kolce lekkoatletyczne do różnych podłoży, ale również wymienniki, które są dostosowane do zmiennych warunków podczas treningu, a także potrzeb zawodnika. Sportowcy uprawiający bieganie mogą zaopatrzyć się wymienne wkręty do kolców lekkoatletycznych o długości 7 milimetrów, które mają kształt choinki lub stożka. W zestawie znajduje się 14 kolców. W ofercie sklepów sportowych pojawiają się także wkręty o kształcie choinki po 20 sztuk w zestawie, idealne na tartan o długości również 7 milimetrów. Do stosowania na żwirowym podłożu przeznaczone są natomiast wkręty o długości 11 milimetrów. W zestawie znajduje się 16 tego rodzaju produktów oraz kluczyk do ich przykręcania. Sportowcy mogą zaopatrzyć się w buty z kolcami, które wyposażone są również w zapasowy zestaw kolców. W ofercie znajdują się buty do biegów średnich i sprintu, do użytku w szkole, oraz do biegów średnich i długich.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie