O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?

Choć do niedawna okulary korekcyjne traktowane były jako przykry obowiązek, który dość chętnie zastępowano na co dzień soczewkami, dostępne dziś oprawki czynią z nich jeden z najciekawszych dodatków do codziennych stylizacji. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z noszenia kolorowych oprawek na nosie warto wybrać je świadomie, zwracając uwagę na cechy swojej twarzy i szukając modelu, który będzie pasował do niej idealnie. Jednym z najłatwiejszych sposobów dobierania okularów jest oczywiście dopasowanie oprawek do kształtu twarzy. Jak to zrobić?

Dopasowanie okularów do kształtu twarzy – jak opisać swoją twarz?

Określenie własnego kształtu twarzy nie należy do trudnych zadań, choć wiele osób potrzebuje pomocy drugiej osoby by upewnić się, że mamy rację. Kategorii, do jakich można przypisać kształt ludzkiej twarzy jest naprawdę wiele i choć część z nich będzie do siebie bardzo podobna, czasami drobne różnice sprawiają, że jedne oprawki będą pasować, a drugie jedynie szpecić. Warto więc stanąć na dłużej przed lustrem, przeanalizować atuty swojej twarzy, a w razie potrzeby zarysować jej kształt na lustrze łatwo zmywalną pomadką do ust. Znając takie informacje można przejść już do wyboru konkretnych oprawek. Które będą pasowały Tobie?

  • Twarz okrągła

W przypadku twarzy okrągłej, wysokość i szerokość są do siebie zbliżone. Czoło jest w przypadku takiej twarzy zwykle dość niskie, a policzki pełne. Dodatkową cechą rozpoznawczą będzie zaokrąglony podbródek i ogólne wrażenie pełnej, pulchnej buzi. Z zasady dobieranie oprawek okularów opiera się na efekcie kontrastu i podkreślaniu struktury twarzy tak, by dążyła do owalu. W przypadku twarzy okrągłej wybierzemy więc oprawki, które optycznie wyszczuplają i wydłużają buzię. Dobrze sprawdzą się tu okulary kwadratowe i prostokątne, najlepiej wykonane z grubszego materiału – sporo tego typu oprawek znajdziemy w ofertach marek Ray-Ban, Oakley, czy E.Armani.

  • Twarz trójkątna

Całkowitym przeciwieństwem zaokrąglonej buzi jest twarz trójkątna, której charakterystyczne cechy to przede wszystkim wysokie i szerokie czoło, łagodna linia szczęki oraz dość spiczasty, mocno zaznaczony podbródek. Taki kształt twarzy spotyka się najczęściej u kobiet, które powinny wybierać dla siebie oprawki okrągłe lub zaokrąglone, choć dobrze sprawdzą się tu też tzw. kocie oczy, o ile nie będą mocno zaostrzone. Zdecydowanie unikamy tu oprawek z prostą, mocno podkreśloną oprawką w górnej części pokrywającej się z linią brwi.

  • Twarz owalna

Uznawana za modelową twarz owalna, której najszerszym miejscem jest linia kości policzkowych jest zdecydowanie najłatwiejsza w kontekście doboru okularów. Do tego typu buzi pasują praktycznie wszystkie kształty oprawek, o ile dobierzemy je tak, by były przynajmniej tak szerokie, jak najszersze miejsce na twarzy. Z powodzeniem założymy tutaj okulary okrągłe, prostokątne, kocie czy klasyczne aviatory, nie musząc przejmować się zbytnio, że podkreślą jakiekolwiek mankamenty twarzy. Osoby z twarzą owalną mogą sięgnąć po pierwsze oprawki, które zobaczą w salonie optycznym i z dużym powodzeniem trafić na te, w których będą wyglądać zjawiskowo.

  • Twarz kwadratowa

Typowo męska twarz kwadratowa to przede wszystkim charakterystyczne, mocno zaznaczone linie podbródka, policzków, czy skroni, a także szerokie czoło i podbródek. Tego typu twarz wymaga delikatnego złagodzenia, dlatego też proponowane oprawki obejmują tu przede wszystkim modele wysmuklające owal. Dobrze wyglądają tu więc okulary okrągłe lub owalne, a w przypadku pań z silniejszymi rysami twarzy także te w kształcie kociego oka lub pilotki. Jedyne modele, jakie są tu całkowicie nie na miejscu, to wszystkie oprawki z mocnymi, kanciastymi, geometrycznymi kształtami.

  • Twarz podłużna

Ostatnim już typowym kształtem twarzy jest twarz podłużna, dość szczupła i wyraźnie wyciągnięta w pionie. Oprawki okularów będą musiały ją wizualnie skrócić, dlatego stawiamy tu przede wszystkim na okulary owalne, kocie lub szerokie prostokątne, które poszerzą ją w najbardziej centralnej części. Zdecydowanie rezygnujemy tu z oprawek małych, wąskich i okrągłych, które dodatkowo wydłużają twarz w pionie. Dobrze dopasowane okulary muszą być dla twarzy idealnym kontrastem.

Pamiętaj: Kształt twarzy to nie wszystko! Pierwszą zasadą przy doborze oprawy jest wzięcie pod uwagę swojej wady wzroku. Przy wysokich wartościach korekcyjnych niemożliwe jest często wybranie dowolnych oprawek, nawet po zastosowaniu wysokiego indeksu pozwalającego na wykonanie cieńszych szkieł.

 

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie