Zepsuty laptop? Niedziałająca klawiatura? To znak, że dla Twojego laptopa nadszedł czas odwiedzin serwisu komputerowego! Już za chwilę dowiesz się jak się do tego zabrać tak aby nie stracić majątku.
Czy naprawa zawsze musi być droga?
Naprawa nie zawsze wiąże się w z wysokimi kosztami tejże usługi. W zależności od poziomu uszkodzenia naprawa laptopa czy komputera stacjonarnego może potrwać godzinę lub nawet kilka dni w przypadku kiedy np. płyta główna wymaga wymiany chipsetu jeśli to możliwe lub konieczne. Uszkodzeniu mogą ulec też peryferia takie jak pamięć RAM, dysk twardy, napęd optyczny czy drobniejsze elementy typu taśma klawiatury lub matrycy. Wymianie podlegają też radiatory chłodzenia, pasty termoprzewodzące. Serwisy komputerowe świadczą też usługi czyszczenia komputera z kurzu bądź reinstalacji systemu
w przypadku kiedy jest to konieczne włącznie z wykonywaniem kopii zapasowych.
Cenniki w większych miastach kształtują się następująco:
Diagnoza + wycena (jeśli klient decyduje się na naprawę często nieodpłatna) – 50 zł
Instalacja systemu operacyjnego z nośnika klienta – 100 – 120 zł
Naprawa płyty głównej – od 300zł
Wymiana gniazd (zasilania, usb, audio) – od 150 zł + cena podzespołu.
Czyszczenie, suszenie laptopa po zalaniu – 150 zł
Czyszczenie + konserwacja chłodzenia – od 80 zł
Wymiana klawiatury, obudowy, matrycy, głośników – od 120 zł + koszt nowych peryferiów.
Wgrywanie sterowników – od 50 zł
Warto pamiętać też, że serwisy za ekspresową obsługę mogą doliczać nawet 50% więcej do cen podanych w cenniku. Powyższy cennik tyczy się średnich cen w większych miastach – na obrzeżach ceny mogą być nieco niższe jednak niewiele. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie naprawiać laptopa warto rozważyć opcję oddania go do serwisu choćby tylko po to aby zdiagnozować usterkę.
Czy zawsze przeprowadzana jest naprawa laptopa?
Czasami może okazać się, że laptop nie będzie kwalifikować się do naprawy, ponieważ koszty wymiany części oraz samej usługi serwisowej przewyższą cenę nowego sprzętu, który można kupić. Jeśli na laptopie, a dokładnie na jego dysku twardym znajdują się ważne dane, które chcemy skopiować aby ich nie utracić serwis wykona taką usługę – prawdopodobnie w mniej niż godzinę lub dwie oraz za kwotę nie większą niż 50zł.
Serwisy najczęściej jednak indywidualnie wyceniają usługę serwisową ze względu na dużą różnorodność napraw oraz różny poziom skomplikowania. Starsze laptopy, które mają prostszą budowę są znacznie łatwiejsze w naprawie i diagnostyce.
W przypadku nowszych modeli pojawiają się trudności związanie z wykorzystaniem nowszych technologii lub zespolonych chipsetów na płycie głównej, które najczęściej są tak skonstruowane aby nie dało ich się naprawić – pozostaje wtedy tylko wymiana płyty głównej na nową.
A co w przypadku nieskutecznej diagnozy przez serwis?
W przypadku nieskutecznej diagnozy czy naprawy serwisu zobowiązują się też do nie pobierania opłaty w takiej sytuacji bądź pracy aż do uzyskania oczekiwanego efektu napraw. Często też istnieje możliwość uzyskania gwarancji na świadczoną usługę – w zależności od rodzaju może to być nawet 6 do 12 miesięcy gwarancji serwisu. Najczęściej jednak serwisanci zakładają na sprzęt plomby, które podczas próby naprawy przez osoby nieautoryzowane zostają zrywane – wtedy firma może nie uznać gwarancji właśnie ze względu na ten fakt.
Czy naprawy kosztują majątek? Nie zawsze. Jeśli naprawa sprzętu, na którym pracujemy nie przewyższa połowy jego wartości warto zastanowić się nad oddaniem go do serwisu. W innych przypadkach pozostanie prawdopodobnie wymiana laptopa na nowy. Każdy szanujący się serwis podczas wyceny i stworzenia kosztorysu podpowie jak należy postąpić oraz co będzie najbardziej opłacalne.