Ogromne znaczenie dla prędkości oraz wydajności pracy ma rodzaj połączenia. Ponieważ wszystkie opcje mają swoje plusy i minusy, decyzję lepiej podjąć ostrożnie. Nie jesteś pewien, jakie kwestie wziąć pod uwagę? Sprawdź nasz poradnik. Odpowiadamy na pytanie, co wybrać – internet stacjonarny czy mobilny.
Internet stacjonarny czy mobilny – różnice
Z internetu bezprzewodowego, jak sama nazwa wskazuje, możemy korzystać z dowolnego miejsca, które znajduje się w zasięgu wybranej sieci. Zazwyczaj to właśnie na nim polegają mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których wciąż jeszcze nie doczekaliśmy się modernizacji pod względem internetu przewodowego. Wszyscy nowi użytkownicy, którzy zdecydują się na wersję mobilną, otrzymują niezbędne wyposażenie do nawiązania połączenia, czyli router, modem oraz kartę SIM. Niestety, internet mobilny jest ograniczony pakietem danych. Jeśli użytkownik przekroczy dostępny limit, prędkość połączenia drastycznie spadnie, a korzystanie z zasobów sieci będzie znacznie mniej wydajne.
Na zupełnie innej zasadzie działa internet stacjonarny, który nie wymaga karty SIM oraz jest niezależny od siły sygnału i transferu danych. Oznacza to, że szybkość łącza utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie bez względu na ilość podłączonych urządzeń oraz liczbę użytkowników, którzy właśnie korzystają z sieci. Można go jednak używać wyłącznie w obrębie konkretnego budynku. W odróżnieniu od internetu mobilnego po przeprowadzce nie będziemy mogli zabrać go ze sobą.
Kiedy zdecydować się na internet mobilny, a kiedy na stacjonarny?
Odpowiedź na pytanie o to, co wybrać – internet stacjonarny czy mobilny – będzie zależeć od kilku różnych różnych czynników, takich jak nasza lokalizacja, indywidualne potrzeby i priorytety oraz sposób, w jaki będziemy korzystać z sieci. Co to oznacza w praktyce?
- Kiedy planujemy przeprowadzkę, wielokrotnie w ciągu roku odbywamy podróże służbowe lub często zmieniamy miejsce zamieszkania, a także gdy tymczasowo wynajmujemy lokal, w którym nie zdecydowano się jeszcze na stałe łącze domowe – najbardziej funkcjonalnym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie internet bezprzewodowy.
- Internet mobilny sprawdzi się, jeśli mamy tylko kilka podstawowych urządzeń, które wymagają połączenia z siecią, nie ściągamy wielu plików i gramy w gry sporadycznie.
- Internet stacjonarny to podstawa, jeśli planujemy podłączyć wiele sprzętów jednocześnie bez limitu przesyłu danych oraz spadku prędkości. To zdecydowanie najlepszy wybór dla pracowników zdalnych, którzy potrzebują stałego, niezawodnego łącza, aby swobodnie rozmawiać z pozostałymi członkami zespołu oraz korzystać z zasobów sieci. Idealnie nadaje się też dla właścicieli hoteli, kawiarni lub restauracji, którzy chcą bez większych problemów udostępniać internet gościom lub pracownikom.
Internet stacjonarny – plusy i minusy
Badania opinii publicznej opublikowane w 2021 roku wykazały, że blisko dwie trzecie użytkowników, którzy zdecydowali się na stałe łącze domowe, nie zmieniłoby go na internet mobilny. Plusami internetu stacjonarnego mają być lepsza jakość i stabilność łącza, możliwość korzystania z wielu urządzeń jednocześnie oraz bez utraty prędkości, a także wygoda użytkowania. Osoby, które zdecydowały się na internet mobilny, doceniają natomiast możliwość użytkowania go poza domem. Wśród powodów, dla których mogliby rozważyć alternatywny rodzaj połączenia wskazywano między innymi pogorszenie zasięgu oraz lepszą jakość internetu stacjonarnego.
Do minusów internetu stacjonarnego musimy więc zaliczyć większe trudności z instalacją. Żeby uzyskać dostęp, niezbędna jest konkretna infrastruktura montowana przez dostawcę. Internet mobilny będzie zaś natychmiast gotowy do użycia, bez potrzeby podłączenia okablowania lub wykonywania drobnych prac w naszym mieszkaniu. Złą wiadomością dla osób, które często podróżują, będzie też jego zasięg lokalny – nie zabierzemy go ze sobą w podróż służbową, na wakacje lub przy przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania.
Internet stacjonarny czy mobilny? Znamy odpowiedź!
Zastanawiasz się, co wybrać – internet stacjonarny czy mobilny? Chociaż dobrze wiedzieć, czym się charakteryzują oraz jakie są pomiędzy nimi różnice, czasami lepiej zwrócić się po pomoc do profesjonalistów. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że rodzaj połączenia oraz dostępny pakiet idealnie dopasują się zarówno do naszych potrzeb, jak też sytuacji w miejscu zamieszkania.
Jako doświadczony, autoryzowany przedstawiciel operatorów telekomunikacyjnych i sieci komórkowych w Niemczech, Teleberlin przeprowadzi Cię przez proces wyszukiwania najlepszych ofert oraz pomoże podpisać umowę na korzystnych warunkach, bez ukrytych kosztów. Chcesz wiedzieć więcej? Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania znajdziesz na stronie: Internet stacjonarny w Niemczech.