O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Hazard – jak nie dać się wciągnąć?

Nałóg to często problem, z którym zmaga się nie tylko osoba uzależniona, ale także jej rodzina i otoczenie. Gdy się pogłębia, rodzi często bardzo negatywne konsekwencje, które niekiedy utrudniają wyjście na prostą. W takim przypadku warto zainteresować się, czym są terapie uzależnień i zapoznać się z ofertami ośrodków, które proponują fachową pomoc pod okiem profesjonalisty.

Na czym polega uzależnienie od hazardu?

Nałóg związany z hazardem zaliczany jest do grupy uzależnień behawioralnych, czyli związany jest z utrwalonym oraz powtarzalnym wykonywaniem konkretnej czynności. W tym przypadku często chodzi o gry, jak jednoręki bandyta, ale także poker. 

Zachowania pozostają poza kontrolą i mogą przynosić negatywne skutki osobie uzależnionej. Owe konsekwencje mogą dotyczyć sfery rodzinnej, ekonomicznej, społecznej, zawodowej, prawnej czy systemu wartości. 

Patologiczny hazard czy nałogowe granie, oznaczają częstotliwość oraz sposób grania, gdy staje się ono sensem, celem, motywacją do życia oraz dominuje nad innymi aktywnościami. Nałogowiec powraca do stołu, pomimo doświadczania złych konsekwencji z racji nieodpartego pragnienia kontynuowania zabawy. 

Sposobem na wyjście z tego stanu dla hazardzisty mogą być terapie uzależnień. Elbląg to miasto, gdzie wiele osób zmaga się z tego typu problemami i wymaga specjalistycznej pomocy.

Hazard

Co popycha ludzi w stronę hazardu?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, dlaczego ludzie chętnie sięgają po hazard. Jedną z przyczyn jest pragnienie skrajnych emocji i adrenaliny. Inną grupą są te osoby, które przy stole lub automacie chcą zarobić, czyli poprawić sobie pozycję materialną i zdobyć środki pieniężne. Automaty można znaleźć nawet w małych miejscowościach, a ponieważ wydają się banalne w obsłudze, nie trzeba znać zasad i wygrana zdaje się być na wyciągnięcie ręki. 

Łatwe pieniądze kuszą szczególnie, gdy raz na jakiś czas zdarza się zwycięstwo. To jawi się jako dowód na sensowność kontynuacji, a tym samym popada się w nałóg ciągłej pogodni za nagrodą, mimo że ekonomicznie jest to nieopłacalne. 

Jakie czynniki mogą wpłynąć na proces uzależnienia od hazardu?

Jednym z czynników, które może wpłynąć na proces uzależnienia jest zagłuszenie czy likwidacja przykrych stanów psychicznych i emocjonalnych. Innymi mogą być negatywne wzorce przekazane w dzieciństwie przez rodziców. Kolejne to kryzys tożsamości, niskie poczucie wartości, chęć pokazania, że jest się w czymś dobrym, pozbycie się uczucia osamotnienia, traumatyczne przeżycie.

Czy można zabezpieczyć się przed uzależnieniem od hazardu?

Najlepszym zabezpieczeniem przed nałogiem jest zaprzestanie grania. Oczywiście można ustalać sobie limity gry np. ilość godzin w miesiącu czy maksymalna kwota możliwa do wydania. Istotne jest rozumienie, że wygrana to los i przypadek, a nie źródło stałego zarobku, a także świadomość, że przegrana jest nieunikniona.

Hazard

Jak unikać pokusy hazardu?

Warto, aby osoba uzależniona unikania nie tylko jakiegokolwiek grania, ale także samych miejsca, gdzie się ono odbywa lub nawet takich, które kojarzą się z graniem. O ile kasyna wydają się oczywiste, podobnie jak salony z jednorękimi bandytami, to też warto pamiętać o salach zabaw z automatami, barów, oficjalnych zawodów dla profesjonalnych graczy. Oznacza to niekiedy nawet omijanie spotkań towarzyskich, gdzie wieczorem zbiera się grupa kolegów i dla zabawy, nawet bez stawek pieniężnych, para się pokerem. 

Pomocne terapie uzależnień

Nałóg to także choroba, dlatego warto szukać pomocy w specjalistycznych miejscach. Pracują tam profesjonaliści z wiedzą oraz doświadczeniem w temacie wychodzenia z tego typu problemów. Właściwe ośrodki zajmują się kompleksowym wsparciem uzależnionych, aby wszelkie formy działania były skuteczne i dopełniały proponowane terapie uzależnień. Walka z nałogiem to duży wysiłek, ale warto go podjąć i poznać, czym dokładnie są terapie uzależnień.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie