Ekologia zaczyna odgrywać na całym świecie coraz ważniejszą rolę. Jest to spowodowane głównie rosnącą świadomością ekologiczną wśród społeczeństwa i chęcią ochrony środowiska naturalnego. Z tego względu tak dużą popularnością cieszą się obecnie różnego rodzaju rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.
Jednym z takich systemów jest z pewnością fotowoltaika, która na przestrzeni ostatnich lat zyskała spore zainteresowanie wśród społeczeństwa. Obecnie na dachach wielu domów jednorodzinnych można zobaczyć panele fotowoltaiczne, które zapewniają darmową energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Jednak czym tak naprawdę jest fotowoltaika, jak działa, jakie są jej zalety i na co należy zwrócić szczególną uwagę przed inwestycją w to rozwiązanie?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to instalacja oparta na odnawialnym źródle energii, jakim jest słońce. Służy ona do produkowania energii elektrycznej poprzez proces zwany efektem fotowoltaicznym. Dzięki temu można w szybki i prosty sposób wyprodukować energię elektryczną z promieni słonecznych. To sprawia, że energia tworzona w ten sposób, jest w pełni darmowa, a jej źródło nigdy się nie wyczerpie. W Polsce każdy może zdecydować się na to rozwiązanie i produkować energię elektryczną na własny użytek. Dzięki temu można częściowo lub nawet całkowicie uniezależnić się od dostaw energii z sieci energetycznej, tym samym znacząco minimalizując koszty związane z zakupem prądu. Z pewnością jest to jeden z powodów, jakie miały wpływ na tak szybki i dynamiczny wzrost popularności tego typu rozwiązania wśród społeczeństwa.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Działanie instalacji fotowoltaicznej nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ w większości opiera się na efekcie fotowoltaicznym, który polega na tym, że promienie słoneczne padające na ogniwo fotowoltaiczne ulegają konwersji w energię elektryczną. Tak wyprodukowany prąd to prąd stały, który w takiej formie nie mógłby być wykorzystywany w gospodarstwie domowym. Z tego względu konieczne jest jego przekształcenie w prąd zmienny. Tą czynnością zajmuje się inwerter, czyli tzw. falownik, który pobiera prąd stały wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne i zamienia go na prąd zmienny, który następnie trafia do sieci elektrycznej w gospodarstwie domowym. W taki właśnie sposób energia wyprodukowana przez fotowoltaikę może być użytkowana taki sam sposób jak ta zakupiona w sieci energetycznej. Nadwyżka energii, której nie zdołamy wykorzystać, może być magazynowana w sieci energetycznej, skąd będziemy mogli ją odebrać, gdy będzie to konieczne, lub według nowych zasad może być sprzedawana, a zarobione w ten sposób pieniądze będą wykorzystane na zakup energii z sieci energetycznej.
Zalety wykorzystania fotowoltaiki w domach jednorodzinnych
Z pewnością na popularność fotowoltaiki ogromny wpływ mają zalety tego systemu. Jedną z większych korzyści, na jakie mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych, jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może znacząco ograniczyć wydatki związane z zakupem energii elektrycznej, co przy obecnych cenach prądu, które stale rosną, jest bardzo dużą zaletą. Ponadto instalacja fotowoltaiczna dla domów jednorodzinnych to także bardzo ekologiczne rozwiązanie, które pozwala czerpać energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, ograniczając tym samym produkcja energii za pomocą elektrowni węglowych, które w dużym stopniu szkodzą środowisku. Dużą zaletą fotowoltaiki jest także jej bezobsługowość oraz łatwy montaż. Ponadto decydując się na taką inwestycję, zyskujemy stałe źródło energii, które z niewyczerpalne i niezależne od rynkowych cen prądu.
Na co należy zwrócić uwagę przed założeniem instalacji fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym?
To czy instalacja fotowoltaiczna będzie opłacalna, w dużej mierze zależy od tego, czy jej moc oraz miejsce i sposób montażu zostaną dobrze dobrane. Z tego względu przed taką inwestycją warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego, który przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego specjalistę. Podczas takiego audytu wybierane jest najlepsze miejsce na montaż paneli, ich moc oraz wszelkie inne kwestie mające wpływ na późniejsze działanie instalacji. Mocy instalacji, zawsze określa się na podstawie zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Ponadto ważną kwestią jest tutaj zacienienie dachu, jego kierunek, kąt spadku i wiele innych ważnych kwestii.