O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Dowiedz się, jak krok po kroku wygląda dezyfekcja mieszkania po zmarłym

Dezynfekcja mieszkania po osobie zmarłej to coraz popularniejsze rozwiązanie, na które decyduje się rodzina nieżyjącego. Prace związane z dezynfekcją pozwalają na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń oraz brzydkiego zapachu unoszącego się wewnątrz pomieszczeń. Jak dokładnie wygląda dezynfekcja mieszkania po osobie zmarłej i dlaczego nie należy wykonywać tej czynności samodzielnie?

Etapy dezynfekcji po zmarłym

Proces dezynfekcji po zmarłych zawsze odbywa zgodnie z określonymi procedurami. Oczywiście wszystkie etapy dotyczące sprzątania po zgonie są uzależnione od okoliczności śmierci i tego, jak bardzo zanieczyszczone jest pomieszczenie. 

Wyróżnia się kilka następujących po sobie etapów dotyczących dezynfekcji mieszkań po zmarłych.

Każda dezynfekcja domu po zmarłym poprzedzona jest usunięciem z mieszkania wszelkich gabarytów, a nawet zerwaniem tapet, podłóg, które uniemożliwiałyby przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji. 

Kolejny etap to przystąpienie do odkażania mieszkania przy użyciu specjalnych środków chemicznych. Jeżeli w mieszkaniu doszło do rozkładu zwłok i wydostania się płynów ustrojowych oraz krwi szczególną uwagę zwraca się na miejsce, gdzie znajdowało się ciało.

Usuwanie śladów po zmarłym następuje za pomocą specjalnej maszyny. Ponadto, jeżeli zajdzie taka potrzeba zabezpieczane są tkanki oraz płynu ustrojowe. W przypadku śladów po krwi często stosowana jest skuteczna metoda GTX 40, dzięki czemu wszelkie zabrudzenia te widoczne i niewidoczne zostaną całkowicie usunięte.

Każde sprzątanie mieszkania po śmierci, kończy się przeprowadzeniem dezodoryzacji oraz ozonowania. W ten sposób dezynfekowane są nie tylko powierzchnię, ale również powietrze.

Dlaczego dezynfekcja po zmarłym jest tak ważna?

Wejście do mieszkania, gdzie znajdowały się zwłoki nie jest przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza gdy doszło do ich rozkładu. W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie dezynfekcji po zmarłym.

Ciało zmarłej osoby już w krótkim czasie ulega procesowi rozkładu, co w konsekwencji skutkuje powstawaniem brzydkiego zapachu. Im dłużej ciało leżało, tym stan rozpadu i nieprzyjemny zapach będzie jeszcze większy.

Co więcej, niedługo po ustaniu funkcji życiowych ciało zaczyna wydzielać trupi jad, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzi. Dezynfekcja umożliwia usunięcie wszystkich śladów po zmarłym, nawet gdy okoliczności śmierci były tragiczne. Dokładne wyczyszczenie mieszkania oraz jego dezynfekcja ma ogromny wpływ na zdrowie ludzi, którzy będą przebywać w mieszkaniu. Usunięcie zapachów, śladów oraz tego, co zostało zanieczyszczone to podstawowy element, jeżeli chodzi proces dezynfekcji.

Po śmierci zaczynają uaktywniać się różne wirusy, bakterie, z którymi mogą poradzić sobie wyłącznie odpowiednio dobrane środki chemiczne wraz ze specjalistycznym sprzętem. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że dezynfekcja jest konieczna, nawet gdy osoba zmarła w wyniku śmierci naturalnej.

dezynfekcja

Skutki nieprawidłowego przeprowadzenia dezynfekcji

Pomimo popularności i skuteczności firm zajmujących się sprzątaniem mieszkań po zmarłych nie zawsze rodziny osób nieżyjących decydują się na takie rozwiązanie lub szukają firm, które świadczą najtańsze usługi. Niestety nie jest to dobra decyzja, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzona dezynfekcja przez firmy lub nawet prywatne osoby może mieć poważne konsekwencja dla zdrowia.

Dezynfekcja po zmarłym na własną rękę z pewnością okaże się bezskuteczna. Nawet gdy wyczyścimy wszystkie zanieczyszczenia i stwierdzimy, że mieszkanie jest czyste, to i tak pozostaną ślady, których nie widać. Unoszący się w powietrzu nieprzyjemny zapach, wirusy i bakterie są bardzo trudne do wyeliminowania. Dezynfekcja powinna odbywać się zgodnie z określonymi normami. W przypadku samodzielnego odkażania mieszkania normy te nie są zachowane, a stosowane środki oprócz tego, że są nie skuteczne, to mogą również zagrażać zdrowiu i życiu.

Zdarza się, że dezynfekcja może zostać przeprowadzona nieprawidłowo również przez firmy oferujące powyższe usługi. Takie przedsiębiorstwa nie funkcjonują zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie stosują się do zaleceń sanepidu. Ponadto w takich przypadkach używane środki mogą być nieskuteczne, a mieszkanie pomimo tego, że będzie czyste to i tak może nadal stwarzać zagrożenie.

Doświadczone firmy odpowiedzialne za dezynfekcję odkażają mieszkanie w ciągu kilku lub kilkunastu godzin, dzięki czemu jest ono już po krótkim czasie gotowe do użytku. Wszelkie pozostałości środków chemicznych oraz zapachy zostają usunięte, a także przeprowadzone są pomiary np. po ozonowaniu mieszkania, aby było ono całkowicie bezpieczne.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie