O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Domowe wybielanie zębów – tego nie stosuj!

Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Utrzymanie naturalnie białego odcienia zębów jest jednak bardzo trudne. Mają one bowiem tendencję do przebarwień, dlatego z biegiem czasu stają się coraz bardziej żółte. Wpływa na to również fakt, że niektóre produkty spożywcze mogą przyspieszać proces ich żółknięcia. W sieci znaleźć można wiele sposobów na wybielanie zębów w domu. Część z nich jest jednak bardzo szkodliwa i może spowodować poważne uszkodzenia szkliwa. Koniecznie dowiedz się, jak nie wybielać samodzielnie zębów w domu.

Cytryna jest szkodliwa dla zębów

Cytryna jest znana ze swoich wybielających właściwości. Jednak jej stosowanie na zęby może wywołać odwrotny do zamierzonego skutek. Cytrusy, a więc także cytryna, zawierają kwasy, które mogą być bardzo szkodliwe dla szkliwa zębów, a wręcz je nieodwracalnie uszkodzić. Kwasy te podrażniają także dziąsła. Zmiękczają szkliwo, przez co staje się ono bardzo podatne na uszkodzenia. W efekcie tego zęby stają się wrażliwe na zimne i gorące produkty, a także słodkie i kwaśne jedzenie. Zamiast pięknych białych zębów można nabawić się poważnego problemu.

Niebezpieczna dla zębów sól

Innym dość mocno rozpowszechnionym sposobem na wybielanie zębów w warunkach domowych jest stosowanie w tym celu soli. Obniża ona znacznie pH w jamie ustnej, przez co środowisko wewnątrz niej staje się kwaśne. Gdy pH przez dłuższy czas wynosi mniej niż 5,5, to uaktywniają się bakterie wywołujące próchnicę. Jest to poważna choroba, która może trwale uszkodzić zęby. Dodatkowo twarde kryształki soli mogą trwale uszkodzić szkliwo, przez co stanie się ono bardziej podatne na powstawanie ubytków.

Nie używaj sody do wybielania zębów

Zęby mogą zostać osłabione także wtedy, gdy do ich wybielania stosuje się sodę oczyszczoną. Działa ona na podobnej zasadzie, jak papier ścierny. Jej drobne kawałki niszczą i rysują szkliwo. Nie powinno stosować się tego sposobu w domu, gdyż może to zwiększyć ryzyko powstania poważnych uszkodzeń w szkliwie.

zęby

Jak bezpiecznie i skutecznie wybielić zęby?

Najskuteczniejszym oraz najbezpieczniejszym sposobem na wybielenie zębów jest zgłoszenie się do specjalisty, który zajmie się tym w profesjonalny sposób w gabinecie dentystycznym. W tym celu najczęściej stosuje się metodę nakładkową oraz lampę Beyond. Pierwsza metoda polega na dobraniu do zębów pacjenta specjalnych nakładek. Otrzymuje wraz z nimi żel. Musi nosić je w domu przez okres około 4 tygodni, zgodnie z zaleceniami stomatologa. Jest to świetna i bezpieczna metoda, która pozwala rozjaśnić zęby o nawet kilka odcieni.

Wybielanie za pomocą lampy Beyond można zastosować wyłącznie na zdrowych zębach, z których usunięty został wcześniej kamień. Stomatolog zabezpiecza najpierw dziąsła pacjenta, a następnie nakłada na zęby specjalny preparat wybielający na bazie nadtlenku wodoru. Kolejnym krokiem jest użycie lampy, która ma za zadanie przyspieszyć działanie żelu. Najlepsze efekty daje przeprowadzenie trzech serii po 15 minut każda. Wtedy zabieg daje świetne efekty w postaci usuniętych przebarwień. Dzięki tej metodzie odzyskują one śnieżnobiały kolor.

Pacjenci decydujący się na zabieg wybielania zębów muszą pamiętać o tym, aby przez co najmniej dwie doby po jego zakończeniu stosować tzw. „białą dietę”. Polega ona na odstawieniu produktów, które mogą silnie zabarwić zęby. Chodzi przede wszystkim o kawę, herbatę, czerwone wino, truskawki, paprykę, kurkumę itd. Przez tydzień nie należy palić papierosów, a najlepiej zupełnie z nich zrezygnować. Dym tytoniowy przyspiesza bowiem proces żółknięcia zębów. 

Jeśli marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu, to koniecznie wybierz sprawdzony gabinet, który specjalizuje się w tego rodzaju zabiegach. Musi być on przeprowadzony w sposób pełni profesjonalny. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że Twoje zęby nie zostaną podczas niego uszkodzone. To, jak długo będą utrzymywały się efekty wybielania zębów zależy w głównej mierze od tego, jak o nie zadbasz. Warto stosować pasty do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej o właściwościach wybielających, które pozwolą zachować efekt zabiegu na dłuższy czas.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie