O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Dolina pałaców i ogrodów – co warto zwiedzić w Kotlinie Jeleniogórskiej?

Dolny Śląsk to bardzo malowniczy region Polski, który zachwyca niesamowitą architekturą urbanistyczną, spektakularnymi zamkami, ale też piękną przyrodą. Jednym z elementów, które tworzą ten niepowtarzalny krajobraz, jest Dolina Bobru. Spokojna rzeka, dzikie nabrzeża, bogata roślinność oraz mnóstwo gatunków zwierząt, zachęca turystów i miłośników natury, aby wybrać się do województwa dolnośląskiego choćby na kilka dni.

Dlaczego kotlina jeleniogórska jest określana doliną pałaców i ogrodów?

Dolina Pałaców i Ogrodów znajduje się tuż obok Karkonoszy, co dodaje temu regionowi tajemniczej aury oraz tworzy niebywale malowniczy krajobraz. Jednak niewiele osób wie, skąd wzięła się ta nazwa, a jest ona ściśle powiązana z atrakcjami tego miejsca. Obszar jest tak nazywany, ponieważ w bliskim sąsiedztwie znajduje się około 30 różnych budowli, w tym dworki, zamki, pałace, rezydencje, wieże, twierdze i inne piękne oraz historyczne budynki. Poza konstrukcjami można tu znaleźć rozległe i unikatowe parki, ogrody oraz różnego rodzaju elementy architektury zieleni. Często są to dawne nasadzenia oraz bardzo stare drzewa, zieleń zaprojektowana w każdy detalu, ale też obszary, gdzie postawiono na fantazję dzikiej natury. 

Wszystko to powoduje, że ta część Dolnego Śląska jest pod tym kątem niepowtarzalna i poprzez ten tytuł warto to podkreślić. Dodatkowego wrażenia dodają otaczającą kotlinę góry, zatem turyści podziwiają nie tylko struktury wzniesione ludzką ręką, urocze tereny zielone, ale też góry i wzniesienia, stanowiące tło tego kompleksu.

Chociaż obecnie można podziwiać odrestaurowane, odnowione i wyremontowane obiekty, to przez wiele lat były one zaniedbane i zapomniane. Dzięki pasji wielu osób i zaangażowaniu różnych instytucji pamięć oraz dziedzictwo Doliny Pałaców i Ogrodów bije pełnym blaskiem. Niektóre z tych konstrukcji to muzea lub galerie, ale też restauracje czy miejsca noclegowe w Dolinie Bobru, pozwala to nie tylko poznać region, ale również spędzić kilka intensywnych dni nie wyjeżdżając poza Dolny Śląsk.

Jakie atrakcje w obrębie Doliny Pałaców i Ogrodów są szczególnie polecane?

Pałac w Wojanowie to perełka regionu. Piękna historyczna, niemal bajkowa architektura robi wrażenie na każdy zwiedzającym. Niesamowity zamek położony jest blisko gór, a w bezpośrednim otoczeniu jest wiele zieleni, gdzie można spacerować czy jeździć rowerem. 

Kolejny obiekt to Pałac w Karpnikach. Zupełnie inna stylistyka, ale równie ciekawa i warta uwagi podczas zwiedzania Dolnego Śląska. Został zbudowany jako letnia rezydencja, zatem nie powinno dziwić, że ogrody dookoła budynku są przemyślane i zaplanowane, aby cieszyć oko. Jest tu różnorodna roślinność, majestatyczne drzewa oraz zbiorniki wodne. Wszystko skomponowane tak, aby w spokoju odpoczywać od miasta. 

Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym to kolejna atrakcja, która w porównaniu do innych wygląda skromnie, co pewnie spodoba się wielbicielom minimalizmu. Jednak mimo tego jest bardzo stylowa i to świetna lokalizacja i tło do zdjęć, ponieważ stoi na brzegu stawów. Wielką zaletą budynku są dwa przeszklone pomieszczenia po bokach głównego wejścia. 

Zupełnie w innym klimacie utrzymany jest Zamek Chojnik w Jeleniej Górze Sobieszowie. W zasadzie to ruiny, ale dostępne do zwiedzania. Konstrukcja znajduje się na szczycie góry, na którą trzeba wejść pieszo, a sama wędrówka po skałach i lesie jest równie interesująca oraz ma swój tajemniczy, mroczny klimat.

pałac

Dolina Bobru – noclegi o każdej porze roku

Każda pora roku w Dolinie Bobru jest piękna i prezentuje inne, wyjątkowe oblicze regionu. Podczas miesięcy ciepłych, oferuje przyrodę w pięknym rozkwicie, zatem to idealny czas na sporty i aktywności na świeżym powietrzu oraz nad wodą. W tym okresie można zobaczyć wiele zwierząt w naturalnym otoczeniu i nie martwić się złą pogodą. Wiosną Dolina Bobru budzi się do życia, więc zaprasza rosą, mgłą i pąkami na drzewach. Jesienne babie lato nigdzie nie jest tak urokliwe jak tutaj. Rzeka wciąż płynie, ale przyroda zmienia się w wielobarwne przedstawienie, a wszelkie życie w tym miejscu przygotowuje się do snu. 

Zima jest tutaj magiczna, to okazja do śnieżnego szaleństwa na pobliskich stokach. Biały puch tworzy unikatowe tło dla rzeki, a do tego popękana kra na wodzie i świetne trasy do wycieczek na nartach biegowych. Naprawdę polecamy spędzić w Dolinie Bobru kilka noclegów i poznać dobrze to otoczenie.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie