O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Dlaczego mieszkania na dolnym śląsku są takie drogie?

Mieszkanie z ogródkiem KiełczówMieszkania ostatni raz były tak drogie, jak teraz w 2008 roku przed światowym kryzysem. Wtedy one staniałym jednak od tamtej pory ich cena zdążyła wrócić do tego samego poziomu. Osoby szukające swoich czterech kątów regularnie zadają sobie pytanie czemu mieszkania na Dolnym Śląsku są tak drogie.

Dlaczego mieszkania są tak drogie?

Ceny mieszkań na rynku systematycznie rosną. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim bardziej opłaca się wziąć kredyt niż mieć oszczędności. Obecnie oprocentowanie lokat jest poniżej inflacji. Wszyscy mający pieniądze inwestują w zakup mieszkań na wynajem lub w budowę inwestycji na sprzedaż. Jest to po prostu znacznie bardziej opłacalne.

Jednocześnie szacuje się, że w Polsce brakuje od 1 do 2 milionów mieszkań. Kredyty hipoteczne są bardzo tanie. Każdy więc woli spłacać kredyt niż płacić za wynajem. Koszty są bardzo często porównywalne, a po latach jesteśmy właścicielami swoich czterech kątów. Dzięki temu popyt jest naprawdę duży, a to nakręca ceny.

Co więcej, zwłaszcza w stolicy Dolnego Śląska Wrocławiu, wiele osób przyjeżdża za pracą. Nie tylko z samej Polski, ale również, chociażby z Ukrainy. Co więcej, Wrocław to duży ośrodek akademicki, w którym studenci wynajmują pokoje lub mieszkania przez wiele lat swojej edukacji. Są to osoby, które nie są gotowe na wzięcie kredytu. Nie mają zaplecza finansowego, ale również nie wiedzą, czy ich przyszłość będzie się wiązać z Dolnym Śląskiem. Płacą oni z chęcią za najem, przez co samo wynajmowanie mieszkania jest niezwykle drogie. Mniej opłacalne niż posiadanie własnego domu i kredytu. To ponownie napędza popyt i ceny.

Wrocław to obecnie jedno z najdroższych miast w Polsce. Od 2015 roku, kiedy mieszkania były tu najtańsze, cena za metr kwadratowy wzrosła średnio o 1300 zł. Jednak możemy pocieszać się tym, że u nas nie jest jeszcze najgorzej. W Warszawie średnio metr kwadratowy kosztuje 9,7 tysięcy złotych, w Trójmieście 9 tysięcy, a w Krakowie 7,7 tysięcy.

Mieszkanie z ogródkiem Kiełczów

Co zrobić, żeby kupić taniej?

Jeżeli chcemy kupić mieszkanie taniej to powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim liczbę metrów kwadratowych. Im mniejsze mieszkanie tym cena za jeden jest wyższa. Jednocześnie dana przestrzeń ma znacznie mniejszy potencjał. 25 metrów kwadratowych może być całkiem znośne dla młodej pary, ale kiedy pojawiają się dzieci to zdecydowanie za mało. Lepiej więc skorzystać z tego, że obecnie mamy niskie stopy procentowe i wziąć większy kredyt na mieszkanie, w którym będziemy mogli żyć przez dłuższy czas. Zwłaszcza że większy metraż to niższa cena za metr. Dodatkowo warto zdecydować się na mieszkanie pod Wrocławiem. Chociażby domy w Kiełczowie są znacznie tańsze niż te ulokowane w centrum Wrocławia. Jednocześnie dojazd nie jest problemem. Do samego rynku jest 10 kilometrów, które pokonamy samochodem w zaledwie kilka minut. Są tu też dwie linie komunikacji miejskiej.

Zwróćmy też uwagę na koszty całkowite. Remont mieszkania z rynku wtórnego może okazać się znacznie droższy niż wykończenie nowej inwestycji w stanie deweloperskim. Zwłaszcza że właśnie wtedy wychodzą wszystkie mankamenty instalacji elektrycznych, wodnych i gazowych. To ich wymiana może okazać się niezbędna i najdroższa. W nowej inwestycji na pewno nie będziemy mieli takich problemów.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie