Uzależnienie od alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka w bardzo wielu aspektach. Oprócz problemów ogólnoustrojowych oraz związanych bezpośrednio ze stanem psychicznym, nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do pojawienia się zespołu amnestycznego, inaczej zespołu Korsakowa. Problemy z pamięcią krótkotrwałą oraz zachowaniem pełnej świadomości są efektem niedoboru witaminy B1 w chorobie alkoholowej.
Choroba alkoholowa w destrukcyjny sposób wpływa na życie osoby uzależnionej. Nie tylko negatywnie odbija się na rodzinie, prowadząc niekiedy do całkowitej dezorganizacji życia rodzinnego, ale również jest powodem utraty pracy czy znacznego pogorszenia się stanu zdrowia. Nadużywanie alkoholu prowadzi także do nieodwracalnych zmian w mózgu.
Dlaczego zespół Korsakowa jest niebezpieczny dla uzależnionych od alkoholu?
Czym jest zespół Korsakowa?
Zespół Korsakowa to choroba neuropsychiczna, która wyróżnia się różnymi przyczynami powstania. Najczęściej chorują na nią jednak osoby silnie uzależnione od alkoholu, którzy zmagają się z alkoholizmem już od dłuższego czasu. Zespół Korsakowa określany jest również mianem psychozy Korsakowa lub zespołu amnestycznego Korsakowa. Ze względu na charakterystyczne objawy oraz fakt, iż amnezja jest poprzedzona zespołem Wernickiego, została zaliczona do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.
Objawy zespołu Korsakowa u uzależnionych od alkoholu
Zespół Korsakowa to poważne zaburzenie neuropsychiatryczne, charakteryzujące się pojawieniem luk w pamięci krótkotrwałej. Bardzo często zapominane wydarzenia są wymyślane, a chory nie jest w stanie odróżnić tych wspomnień od prawdziwych.
Nieodwracalne zmiany w mózgu, do których doprowadza uzależnienie od alkoholu, prowadzi do nagłego pojawienia się zespołu Korsakowa. Warto jednak wiedzieć, że zespół Korsakowa występuje również pod nazwą Wernickiego-Korsakowa. Encefalopatia Wernickiego poprzedza objawy zespołu Korsakowa, prowadząc do oczopląsu, podwójnego widzenia, problemów z poruszaniem się, zaburzeniami związanymi z pamięcią, orientacją, a nawet mowy.
Pomimo świadomości istnienia takiej choroby jak zespół Korsakowa, bardzo trudno jest jednoznacznie rozpoznać ją u uzależnionych pacjentów. Dlatego też podczas diagnozy lekarz kieruje się szeregiem objawów, które dają podstawy do dalszej diagnostyki – w tym przeprowadzenia badania tomografii mózgu.
Objawy zespołu Korsakowa to:
- zaburzenia pamięci krótkotrwałej – osoba cierpiąca na tę jednostkę chorobową nie pamięta świeżych informacji oraz zmaga się z amnezją dotyczącą wydarzeń, jakie miały miejsce w niedalekiej przeszłości,
- zaburzenia konfabulacje – pomimo rozwoju choroby pacjent jest w stanie wypełnić luki w pamięci wymyślonymi historiami i wydarzeniami. Niekoniecznie są one związane z faktami, ale z racji tego, że osoba uzależniona dalej jest w stanie myśleć logicznie i posiada orientacje w rzeczywistości, są one spójne i wydają się być wiarygodne.
- apatia, zaburzenia aktywności fizycznej,
- problemy z mową.
Przyczyny występowania zespołu Korsakowa
Bardzo często mówi się o zespole Korsakowa jako nierozerwalnie związanego z chorobą alkoholową. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nadmiernie spożywany alkohol prowadzi do wypłukania z organizmu witaminy B1, będącej przyczyną zachorowania na zespół Korsakowa. Dodatkowo brak witaminy B1 ze względu na dietę ubogą w wartości odżywczą oraz minerały, bardzo trudno jest uzupełnić. To właśnie osoby uzależnione od alkoholu najszybciej doprowadzają do niedoboru taminy, a w konsekwencji – nieodwracalnych zmian w mózgu.
Alkoholicy nie prowadzą również zdrowego trybu życia, nierzadko spożywając mało zbilansowane posiłki i nie pijąc wartościowych dla organizmu napojów. Dlatego tez bardzo szybko niedobory witaminy B1 są u nich zauważalne.
Czy zespół Korsakowa można leczyć?
Leczenie choroby Korsakowa nie jest proste, a przez to, że jest późno diagnozowane – wieloetapowe. Pacjent, u którego zdiagnozowano zespół Korsakowo powinien być hospitalizowany w celu uzupełnienia poziomu witaminy B1. W warunkach szpitalnych chory powinien również przyjmować leki spowalniające wydzielanie naradrenaliny oraz obniżające ciśnienie krwi, które wzrasta po nagłym odstawieniu alkoholu. Ostatecznie, pacjent po zakończonym leczeniu w szpitalu, powinien trafić do ośrodka odwykowego.
Ośrodek odwykowy we Wrocławiu to szansa na zrozumienie mechanizmów, które w pierwszej kolejności doprowadziły do uzależnienia od alkoholu, a tym samym wypracowanie schematu pozwalającego na życie bez używek. Tylko całkowite odstawienie alkoholu pomoże zapobiec nieodwracalnym zmianom w mózgu, a tym samym – pojawienia się m.in. zespołu Korsakowa i problemów z pamięcią.