O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Czym jest dermatoskop?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że z pozoru zwykły niepozorny pieprzyk może okazać się groźną zmianą nowotworową.

Regularne badania profilaktyczne pozwalają na szybkie wykrycie zagrożenia i wprowadzenie odpowiedniego planu leczenia. W ten sposób szanse na całkowite wyleczenie znacznie wzrastają. Badanie przeprowadza się za pomocą dermatoskopu. Czym jest ten sprzęt i co można dzięki niemu uzyskać?

Co to jest dermatoskop?

Dermatoskop jest urządzeniem, które pozwala na dokładne obejrzenie znamion oraz ich ocenę przez lekarza dermatologa. Można także zastosować wideodermatoskopię, która dzięki wysokiej technologii automatycznie stwierdzi cechy złośliwości zmiany.

To narzędzie pozwala obejrzeć zmianę w dużym powiększeniu (od 10 do 20 krotnego). Pozwala mu to na sprawdzenie charakteru brzegów, jednolitość kolorów, asymetrię, a także ukształtowanie powierzchni. Swoim wyglądem dermatoskop przypomina latarkę z lupą.

Czym jest badanie dermatoskopowe?

W trakcie badania lekarz bada pod wielokrotnym powiększeniem wszelkie znamiona takie jak przebarwienia, czy pieprzyki. Sprawdzana jest struktura znamion oraz jej głębokie warstwy. Specjalista sprawdza, czy pieprzyki bądź znamiona są niegroźne, czy istnieją zmiany nowotworowe.

W takiej sytuacji należy pieprzyki usunąć i poddać badaniu histopatologicznemu.  W trakcie badania zwraca się uwagę na każdą zmianę skórną, z tego względu czas badań jest zależny od ich ilości. Dermatolog sprawdza każdą część ciała, nawet tę niewidoczną dla pacjenta, w tym te nieoczywiste np. skóra głowy, podeszwa stóp oraz przestrzeń między palcami.

Lekarz przeprowadzając badanie, bierze pod uwagę następujące elementy:

-nieregularne i nierówne brzegi danej zmiany,

-wklęśnięcie bądź wypukłość  w obrębie zmiany,

– asymetrię zmiany – te o nieregularnym kształcie powinny być monitorowane,

– zmieniający się bądź niejednolity kolor znamienia,

– zmiany pojawiające się wokół znamienia – jego wzrost oraz redukcja wielkości,

– średnica powyżej 6 mm,

– pojawienie się stanu zapalnego,

– krwawienie, sączenie bądź powstanie stalowoniebieskich struktur w obrębie zmiany.

Wystarczy, że pojawią się 2-3 opisane wyżej nieprawidłowości, by uznać, że dana zmiana może mieć pochodzenie nowotworowe.

Do sprawdzenia zmian skórnych można zastosować dermatosop cyfrowy czyli fotodermatoskop albo wideodermatoskop. Pierwszy rodzaj sprzętu wykonuje fotografie znamion w znacznym powiększeniu Drugi natomiast może umożliwić obejrzenie zmian na komputerze przy wykorzystaniu kamery elektronicznej.

Jest ona podpięta do specjalnego systemu, która wylicza prawdopodobieństwo, iż ma ona charakter nowotworu. Taka właściwość znacznie ułatwia pracę lekarzom.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?

Każda zmiana skórna, która odbiega od normy powinna zostać zbadana. Ponadto przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien zgłosić się na badanie profilaktyczne. Najlepiej to zrobić, kiedy skóra nie ma bezpośredniego kontaktu ze słońcem, czyli późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną.

Z tego rodzaju wizyty powinny skorzystać osoby o jasnej karnacji, posiadające piegi, a także inne liczne znamiona, osoby, które latem doświadczyły poparzenia słonecznego oraz osoby, które są obciążone genetycznie nowotworem skóry lub w ich rodzinie występował taki przypadek.

Oprócz tego do dermatologa powinny się udać osoby zmagające się z naczynkami, rogowaceniem łojotokowym naskórka, zmianami cylindromicznymi oraz posiadające brodawki i świerzb.

dermatoskop

Kto może przeprowadzić takie badanie?

Dermatoskopię może przeprowadzić każdy dermatolog bądź chirurg onkologiczny, a także lekarz medycyny estetycznej. Na rynku istnieje także kurs dermatoskopii, który mogą odbyć zarówno lekarze z wyżej wymienionych specjalizacji, a także studenci przygotowujący się do zawodu.

Przykładowe szkolenie obejmuje 7 godzin zajęć, podczas którym specjalista omawia działanie sprzętu, wykonuje pokazowe badanie, opowiada najbardziej nietypowe przypadki medyczne, a także odpowiada podczas sesji Q&A na pytania kursantów. W trakcie kursu uczestnicy mają do dyspozycji nie tylko wiedzę przekazaną przez prowadzącego, ale również materiały szkoleniowe.

Po ukończonym cyklu dydaktycznym każda osoba biorąca w nim udział może liczyć na opiekę poszkoleniową, dostęp do nagrania z kursu oraz certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności.

Dermatoskop to urządzenie pozwalające na ocenę, czy dana zmiana jest groźna dla zdrowia, czy też nie. Narzędzie przypomina lupę z latarką, która pod wielokrotnym zwiększeniem pokazuje wszelkie potencjalne nieprawidłowości. Każda osoba powinna co najmniej raz w roku udać się na badanie profilaktyczne, które potwierdzi bądź wykluczy chorobę.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie