O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Chodnik na posesji? Czemu nie

Ogród może stać się dla nas wyjątkowym miejscem. Zazwyczaj taka przestrzeń łączy w sobie wiele rozmaitych funkcji – to miejsce odpoczynku i zabawy, spotkań z przyjaciółmi i rodziną, a także miejsce pracy nad zagospodarowaniem otoczenia wokół domu. Dla niektórych praca w ogrodzie – z roślinami uprawnymi czy ozdobnymi – to także pasja i doskonały sposób na relaks. Dlatego warto zadbać o atrakcyjne aranżacje otaczającej nas przestrzeni. Można postawić na własne pomysły, poszukać inspiracji w Internecie albo skorzystać z usług profesjonalnego biura projektowania ogrodów. Należy tutaj uwzględnić nie tylko rośliny zielone i nasadzenia, ale także małą architekturę i układ ścieżek.

Właśnie w ten sposób możemy stworzyć niezwykle atrakcyjną przestrzeń swojego ogrodu i zapewnić sobie znakomite miejsce do spędzania wolnego czasu z przyjemnością. Jeśli hodujesz sporo roślin – ozdobnych lub uprawnych – warto zadbać o rozsądne wytyczenie alejek, tak by poruszanie się po ogrodzie nie stanowiło problemu. Warto otoczyć ulubione klomby czy szczególnie piękne rabaty kamiennymi dróżkami. Wąski chodnik w ogrodzie może ponadto posłużyć podkreśleniu cech, jakie dominują w otoczeniu, lub wręcz przeciwnie –tradycyjne kostki brukowe przy nowoczesnym budownictwie złagodzą nieco ostrość linii domu. Z kolei jeśli w bardzo uporządkowanym ogrodzie wytyczymy ścieżki o nieregularnych kształtach, które wypełnią płytki podobne do naturalnego kamienia, cały ogród będzie wyglądał na bardziej naturalny.

plyty1

Hydrant wyrastający z chodnika to częsty widok

Wykorzystując płytki chodnikowe można wyznaczyć także miejsce relaksu czy zabawy w konkretnym punkcie ogrodu. Wybór odpowiednich płytek powinien być podyktowanymi nie tylko względami estetycznymi – choć oczywiście to najbardziej rzucający się w oczy efekt ułożenia ciekawej aranżacji z płytek. Trzeba wziąć pod uwagę także wytrzymałość materiału, z jakiego wykonane są płytki. Często producenci oferują płytki, które są impregnowane już w procesie produkcji – dzięki temu są bardziej odporne na zanieczyszczenia oraz ścieranie. Naturalne materiały cechuje ponadto odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, co ma niezwykłe znaczenie, skoro płytki przez cały rok są wystawione na działanie sił przyrody.

Dla kogo płytki chodnikowe?

Jeśli chodzi o wybór, to wiele inspiracji znajdziemy w internecie, w różnych galeriach czy na stronach producentów. Z nietypowymi pomysłami – lub brakiem inspiracji – można zwrócić się także do fachowców, którzy przygotują plan aranżacji. Przy obecnej sytuacji na rynku i dostępności tak wielu rodzajów płytek, jesteśmy w stanie zrealizować właściwie każdy projekt. W takim ogrodzie na pewno będziemy miło spędzać swój wolny czas i podziwiać go z wielkim uznaniem. Warto więc postawić na pomysłowe wykończenie swojego otoczenia.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie