O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Brak wentylacji a grzyb w łazience – jak pozbyć się problemu?

Wbrew dość częstemu przekonaniu, grzyby i pleśń nie pojawiają się wyłącznie w mocno zaniedbanych mieszkaniach – mogą wystąpić także w domach, gdzie panują czystość i porządek. Główną przyczyną jest nadmierna wilgoć i zbyt niskie temperatury, co dokładniej wyjaśniamy poniżej. Co zrobić, by zapobiec pojawieniu się grzyba?

Skąd bierze się grzyb w łazience? Kilka słów wyjaśnienia

Powodem jest nadmierna wilgoć w mieszkaniu, która bierze się zarówno z niezależnych od nas czynników atmosferycznych – pora roku, ukształtowanie terenu, położenie w pobliżu rzeki, jak i z czynności wykonywanych regularnie przez nas samych – pranie, gotowanie, suszenie mokrej odzieży czy też ciepła kąpiel.

Jeśli izolacja termiczna ścian jest wykonana niewłaściwie, wilgoć będzie ulegała kondensacji do postaci pary wodnej w miejscach o niższej temperaturze, prowadząc do powstawania grzyba. Istnieje też kilka czynników, na które mamy wpływ bezpośredni:

  • zanieczyszczone kratki wentylacyjne lub brak systemu wentylacyjnego,
  • zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń,
  • zbyt szczelne okna,
  • zbyt mała ilość światła.

Odgrzybianie Łódź

Jak na co dzień zapobiegać powstawaniu grzyba?

  • Podstawą jest regularne wietrzenie łazienki. Dbaj o to szczególnie gdy wykonujesz czynności podnoszące poziom wilgoci w pomieszczeniu.
  • Zlikwiduj mostki cieplne, czyli miejsca niedostatecznie chronione przed zimnem i wilgocią.
  • Zadbaj o to, by najniższa temperatura w mieszkaniu wynosiła 20o. Nie jest ona zbyt wysoka, a na tyle optymalna, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia grzyba.
  • Dbaj o jak najlepsze oświetlenie pomieszczeń. Aby wszystkie miejsca w pokoju mogły mieć do niego równomierny dostęp, co jakiś czas przemebluj mieszkanie. Jeśli nie możesz tego zrobić, co jakiś czas odsuwaj nieco meble od ściany, ułatwiając cyrkulację powietrza.
  • Stosuj pochłaniacze wilgoci. Poprzez wytwarzanie cząsteczek powietrza, pochłaniają one nadmiar wody z otoczenia, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego, stęchłego zapachu.
  • Czyść kratki wentylacyjne. Gdy będą one zanieczyszczone kurzem, nie będą skutecznie poprawiały jakości powietrza w Twoim domu.
  • Zgłoś problem do spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli zauważysz u siebie wilgoć, istnieje duże ryzyko, że inni mieszkańcy również wkrótce zetkną się z tym problemem. Im szybsza będzie reakcja, tym mniejsze będą koszty usuwania problemu.

Odgrzybianie – powierz je specjalistom!

Czasem skala problemu jest już zbyt duża, by móc poradzić sobie z nim samodzielnie. Wówczas warto skorzystać z pomocy sprawdzonych firm świadczących usługę odgrzybiania w Łodzi, wśród których znajduje się firma Vector. Stosowane przez nią metody fizyczne, obejmujące skuwanie tynku co najmniej na metr dookoła zanieczyszczonej powierzchni i chemiczne, polegają na zastosowaniu oprysku w miejsce zaatakowane grzybem.

Odgrzybianie Łódź

Jeśli jednak mamy do czynienia z pleśnią położoną w głębszych warstwach ściany, wówczas konieczne są bardziej inwazyjne metody jej usuwania polegające na wlewanie środka biobójczego w otwory nawiercone w ścianach.

Warto jednak pamiętać o tym, że choć przykładamy wysoką wagę do dokładności przeprowadzanych przez nas prac, to często może okazać się, że bez wykonania remontu odgrzybianie nie przyniesie rezultatów.

Walka z grzybem nie musi być przegrana!

Mimo że usuwanie grzyba nie należy do najwdzięczniejszych i najłatwiejszych zadań, gra jest warta świeczki. Chodzi tutaj nie tylko o przywrócenie łazience estetycznego wyglądu, lecz także o ochronę zdrowia. Obecność grzyba w domu przekłada się na zwiększone uczucie zmęczenia, skłonność do wysypek, bólów głowy i żołądka, zapalenia zatok, a nawet kłopotów z utrzymaniem równowagi.

Aby jednak podjęte działania były rzeczywiście skuteczne, wprowadź w życie zawarte w tekście wskazówki. Szanse na to, że pożegnasz się z grzybem i pleśnią na dłuższy czas lub nawet na dobre, znacznie wzrosną.

Author: Wałbrzyszanin

Prosimy o udostępnienie