Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego to bardzo ważna kwestia, która powinna być priorytetem w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Mówiąc o uczestnikach ruchu drogowego, zazwyczaj na myśl przychodzą nam w pierwszej kolejności kierowcy poruszający się różnego rodzaju pojazdami mechanicznymi. Warto jednak pamiętać, że piesi też są uczestnikami ruchu i często to właśnie oni są najbardziej narażeni na różnego rodzaju zagrożenia z racji tego, że nie posiadają żadnej ochrony, tak jak ma to miejsce w przypadku samochodów.
Z tego powodu piesi powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki do tego, aby móc poruszać się bezpiecznie w przestrzeni publicznej. Takie warunki zapewnia im chodnik, który jest obszarem przeznaczonym specjalne dla pieszych i to właśnie tu mogą oni czuć się bezpiecznie i mają pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu. Co jednak w sytuacji, gdy w danym miejscu nie ma chodnika? Jakie są obowiązki pieszego, w jaki sposób można zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w miejscach, gdzie nie ma chodnika oraz dlaczego oświetlenie drogowe jest tak ważne?
Brak chodnika a obowiązki pieszego
Chodnik to miejsce stworzone specjalnie dla pieszego, gdzie może czuć się on bezpiecznie. W Polsce chodników stale przybywa, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Niestety nie w każdym miejscu znajdziemy takie udogodnienie, dlatego warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy w danym miejscu go nie ma, a my chcemy w sposób bezpieczny i prawidłowy się poruszać.
Według obowiązujących przepisów prawa drogowego pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, jeśli taka w danym miejscu się znajduje. W przeciwnym wypadku pieszy powinien korzystać z pobocza, a jeśli to nie jest możliwe, może on korzystać z jezdni, pod warunkiem że zajmie miejsce jak najbliżej jej krawędzi i ustąpi miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Ponadto pieszy, który porusza się po poboczu lub jezdni, jest zobowiązany iść lewą stroną drogi. Przepisy dopuszczają także poruszanie się pieszych po ścieżkach rowerowych, w sytuacji, gdy nie ma w pobliżu żadnego chodnika. Warto jednak pamiętać, że na drogach rowerowych to rowerzysta ma pierwszeństwo, więc pieszy musi ustąpić miejsca nadjeżdżającemu rowerowi.
W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w miejscach, gdzie nie ma chodnika?
Najlepszym sposobem na zadbanie o bezpieczeństwo pieszych jest oczywiście wydzielenie osobnego chodnika lub drogi, która będzie przeznaczona tylko dla ruchu pieszego. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, trzeba stosować inne rozwiązania, które to zapewnią.
Podstawą jest oczywiście odpowiednie oznakowanie, ostrzegające o możliwości poruszania się piszących po poboczu, lub nawet po jezdni. Dzięki temu kierowcy będą wystarczająco wcześnie poinformowani o tym, aby zachować szczególną ostrożność na danym odcinku drogi. Bardzo ważne jest także oświetlenie ulic LED oraz jej najbliższego otoczenia. W nocy pozwala to dużo wczesnej zauważyć pieszych poruszających się po poboczu lub przy krawędzi jezdni, co zmniejsza ryzyko różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji. Piesi z pewnością będą czuli się bardziej komfortowo i bezpiecznie na dobrze oświetlonej drodze. Jeśli w danym miejscu nie ma chodnika to dobrze, aby znajdowało się tam przynajmniej szerokie pobocze, pozwalające pieszym poruszać się wzdłuż drogi nie musząc wchodzić na jezdnię.
Jak polepszyć widoczność pieszego i jaki to ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo?
Bezpieczeństwo pieszego to bardzo ważna kwestia, o którą powinien zadbać zarządca danej drogi, budując niezbędną do tego infrastrukturę, ale także sam pieszy. Nawet w sytuacji, gdy w danym miejscu jest chodnik, ale pieszy nie będzie z niego korzystał w prawidłowy sposób, może dojść do różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji, które zdarzają się bardzo często szczególne tam, gdzie takich chodników nie ma. Podstawą jest to, aby zadbać o dobrą widoczność samego siebie, poruszając się po poboczu lub jezdni. Jest to szczególnie ważne w nocy, kiedy z racji złych warunków oświetleniowych widoczność pieszego jest mocno ograniczona. Aby czuć się bezpiecznie, najlepiej zastosować różnego rodzaju odblaskowe elementy odzieży, nie ubierać się na ciemne kolory, a nawet wykorzystać pewnego rodzaju źródło światła do zaznaczenia swoje obecności na drodze lub w jej bliskim otoczeniu. Pozwoli to zapewnić większy komfort zarówno samemu pieszemu, jak i kierowcom, którzy będą go mijać.