O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Awaria portów w laptopie – najczęstsze przyczyny

Porty w laptopie są niezbędne do użytkowania różnego rodzaju dodatkowego sprzętu i akcesoriów. Dzięki nim można podłączyć do laptopa myszkę, klawiaturę, słuchawki, mikrofon, ekran i wiele innych urządzeń. Niestety z racji tego, że są one tak często użytkowane, znacznie bardziej narażone są na różnego rodzaju awarie. Przyczyn takich usterek może być wiele, ale na pewno warto wiedzieć jak im zapobiegać i co zrobić w sytuacji, gdy porty w laptopie ulegną awarii.

Nieprawidłowe użytkowanie laptopa

Jeśli chcemy, aby nasz laptop działał sprawnie przez długi czas, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak go użytkujemy. Niewłaściwe użytkowanie laptopa jest jedną z najczęstszych przyczyn jego awarii. W tym przypadku najbardziej narażone na uszkodzenia są właśnie porty w laptopie. To z nich korzysta się najczęściej, co chwilę odłączając i podłączając kolejne urządzenia. Z tego względu są one znacznie bardziej narażone na uszkodzenia wskutek nieprawidłowego ich użytkowania niż inne elementy laptopa.

Do najpoważniejszych uszkodzeń portów dochodzi często w sytuacji, gdy użytkownik laptopa podłączy dodatkowe urządzenie do jednego z portów i o tym zapomni, wkładając laptopa do torby lub przenosząc go w inne miejsce. W takiej sytuacji bardzo łatwo jest pociągnąć przypadkowo za wtyczkę danego urządzenia i tym samym wyłamać port w laptopie. Niebezpieczne jest także zwarcie, które może nastąpić w takiej sytuacji. Konsekwencją tego może być nawet poważne uszkodzenie płyty głównej laptopa. Z tego względu chcąc uchronić się od takich usterek, warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób użytkujemy laptopa i unikać wszelkich sytuacji, które mogłyby zwiększać ryzyko awarii.

Problemy ze sterownikami portów w laptopie

Jeśli porty w laptopie nie działają i przyczyną takiej sytuacji nie jest uszkodzenie mechaniczne spowodowane np. nieprawidłowym użytkowaniem laptopa, to problemem może być software. Zdarza się, że sterowniki odpowiedzialne za działanie portów w laptopie ulegną uszkodzeniu lub po prostu nie są zainstalowane. W takim przypadku po podłączeniu urządzenia do portu w laptopie może ono nie być w ogóle widoczne, pomimo tego, że dany port jest w pełni sprawny.

Uszkodzenie płyty głównej

Jeśli przykładowo wszystkie porty USB uległy awarii i żaden z nich nie działa, to przyczyna może być znacznie poważniejsza. Oczywiście w pierwszej kolejności warto usunąć i zainstalować na nowo sterowniki tych portów, aby wykluczyć tę przyczynę. Jeśli to nie pomoże, to może to oznaczać, że uszkodzeniu uległa płyta główna, a dokładniej np. kontroler odpowiedzialny za działanie tych portów. W takim przypadku konieczna będzie pomoc profesjonalnego serwisanta.

Jak zapobiegać awariom portów w laptopie?

Pierwszą najważniejszą sprawą, jest prawidłowe użytkowanie laptopa. Powinno się zwracać szczególną uwagę na to, aby zawsze odłączać wszelkie urządzenia od laptopa, gdy chcemy przenieść go w inne miejsce np. w torbie czy plecaku. Używając słuchawek przewodowych, trzeba uważać na to, aby nie szarpnąć przypadkowo za przewód, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia portu. Oprócz tego w laptopie powinny być zainstalowane najnowsze sterowniki do wszystkich portów, ponieważ to właśnie one odpowiadają za rozpoznawanie portów przez system i ich prawidłową pracę. Jeśli wykryjemy jakiś problem z portami, to należy jak najszybciej się go pozbyć, ponieważ gdy się to zlekceważy, to z czasem może to doprowadzić do wielu poważniejszych usterek.

Co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do awarii portów w laptopie?

Jeśli z różnych przyczyn w laptopie przestaną działać porty, to najlepszym rozwiązaniem jest oddanie sprzętu do serwisu notebooków. Oczywiście wcześniej możemy sprawić czy sterowniki do portów są aktualne i ewentualnie odinstalować je i zainstalować na nowo. Jeśli to nie pomoże, to profesjonalny serwis komputerowy z pewnością wykryje przyczynę usterki i jej zaradzi. Korzystając z pomocy fachowców, ma się gwarancję, że laptop trafi w dobre ręce i wszelkie usterki zostaną nagraniowe w odpowiedni sposób. Z tego względu warto skorzystać z usług serwisu notebooków w sytuacji, gdy dojdzie do awarii portów w laptopie, a także w przypadku innych usterek.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie