O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

Alkoholowe uszkodzenie wątroby – jakie są objawy?

Alkoholizm stanowi poważny problem społeczny, gdyż według szacunków około 850 tysięcy osób w Polsce zmaga się z tego rodzaju problemem.

Uzależnienie od alkoholu dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Uważany jest on za chorobę nie tylko ciała, ale również umysłu i ducha. Alkoholicy przejawiają często zachowania agresywne, doświadczają lęku i rozdrażnienia, a także chorują na poważne schorzenia takie jak: nadciśnienie tętnicze, zapalenie trzustki, wątroby. W skrajnych przypadkach konsekwencją nadużywania alkoholu może być śmierć osoby uzależnionej. 

Czym jest alkoholowe uszkodzenie wątroby?

Wątroba jest istotnym elementem układu pokarmowego położonym w prawej górnej części brzucha. Pełni ona niezwykle ważne funkcje w organiźmie człowieka: metaboliczną, detoksykacyjną, filtracyjną i magazynującą. Dzięki wątrobie organizm jest wolny od szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn, między innymi alkoholu. Wszystkie osoby nadużywające trunków cierpią na choroby wątroby takie jak: alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby i alkoholowa marskość wątroby.

Co to jest alkoholowe stłuszczenie wątroby?

Większość osób spożywająca alkohol w dużych ilościach powinna systematycznie kontrolować stan wątroby, gdyż alkoholowe jej stłuszczenie może nie dawać żadnych objawów. Systematyczne wykonywanie USG jamy brzusznej lub badanie palpacyjne u lekarza rodzinnego pozwoli wykryć jej powiększenie.

Objawami stłuszczenia wątroby jest dyskomfort w jamie brzusznej, utrata masy ciała i apetytu, uczucie nieustannego zmęczenia, mdłości oraz wymioty, co jest spowodowane tym, że zostaje zaburzony proces rozbijania lipidów na kwasy tłuszczowe i odkładanie się tłuszczu w tkankach tego narządu. Leczenie alkoholowego stłuszczenia wątroby polega na abstynencji od wszelkich substancji zawierających etanol na okres kilku tygodni lub na całe życie, co jest uzależnione od stanu pacjenta.

Co to jest alkoholowe zapalenie wątroby?

Alkoholowe zapalenie wątroby polega na pojawiającym się stanie zapalnym tego narządu, który jest połączony z jej włóknieniem. Zmiany związane z tą dolegliwością zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach od odstawienia alkoholu. Choroba może mieć postać bezobjawową, szczególnie w przypadku osób, które nadużywają alkoholu przez długi czas, dlatego wykrywana jest zdecydowanie zbyt późno.

Natomiast ostre zapalenie wątroby może się pojawić wtedy, gdy osoby wypiły duże ilości alkoholu w krótkim czasie. Schorzenie to może mieć bardzo poważne konsekwencje, często zagrażające życiu pacjenta. Leczenie wymaga hospitalizacji. Do najczęstszych objawów zapalenia wątroby należy: gorączka, uczucie nieustannego zmęczenia, żółtaczka, utrata apetytu, obrzęki, nudności i wymioty, bóle w miejscu położenia wątroby, wodobrzusze.

Co to jest alkoholowa marskość wątroby?

Do objawów marskości wątroby należą: gorączka, żółtaczka, obrzęki głównie kończyn, żylaki przełyku, wodobrzusze, zaburzenia koncentracji, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia świadomości, problemy ze snem, zanik cech płciowych związana z niedoczynnością gruczołów płciowych.

Marskość wątroby oznacza trwałe zmiany w tym narządzie , a leczenie polega na zatrzymaniu dalszych zmian i zniszczeń, które się w nim dokonały. Warunkiem ich zatrzymania jest pełna abstynencja. Alkoholowa marskość wątroby może prowadzić do rozwinięcia się nowotworu tego narządu, a jedyną szansą dla pacjentów jest przeszczep.

Jak uniknąć alkoholowego uszkodzenia wątroby?

Warunkiem uniknięcia alkoholowego uszkodzenia wątroby jest abstynencja lub spożywanie ograniczonych ilości alkoholu lub alkoholu niskoprocentowego z niewielką ilością etanolu. W przypadku spożywania nadmiernych ilości tego rodzaju substancji ryzyko uszkodzenia wątroby jest bardzo duże.

Osoby uzależnione od alkoholu powinny jak najwcześniej poddać  się terapii uzależnień w celu zachowania wątroby w jak najlepszym stanie.  Dobremu stanowi tego narządu sprzyja również stosowanie zdrowej i zrównoważonej diety, unikanie palenia papierosów, a także zachowanie prawidłowej wagi ciała. alkohol

Terapia uzależnień w Opolu

Osoby uzależnione od alkoholu nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby lub nie chcą się do niej przyznać, dlatego nie szukają pomocy. Aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, często nawet tragicznych, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych terapeutów, zajmujących się leczeniem alkoholizmu przez terapię uzależnień w Opolu.

Ośrodki leczenia uzależnień oferują detoks alkoholowy, fachowe leczenie i wsparcie. Wcześnie podjęta terapia poparta wolą zmiany własnej sytuacji zwiększa szansę na wyjście z nałogu. Podczas terapii duże znaczenie ma stały kontakt z naturą, który w wielu przypadkach ma zbawienny wpływ, gdyż przyjazne otoczenie skutecznie pomaga leczeniu.

 

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie