O Portalu     Struktura Witryny     Kontakt

5 sposobów, jak żyć bardziej ekologicznie

Otaczający nas świat nieustannie się zmienia. Ostatnie lata pokazują jednak, że zmiana ta niekoniecznie podąża w dobrym kierunku. Zarówno media, jak i naukowcy wskazują na konieczność bardziej ekologicznego życia. Zachęcają do podejmowania nowych, większych lub mniejszych kroków w celu ochrony środowiska i klimatu. Wiemy, że wprowadzanie zmian w życiu bywa mozolne i długotrwałe, dlatego proponujemy na początek kilka prostych sposobów na to, jak zacząć żyć bardziej ekologicznie.

Odpowiednia utylizacja elektrośmieci

Wiele mówi się obecnie o segregacji śmieci, recyklingu, utylizacji… Dlaczego ma to taki wpływ na ekologię? Otóż odpady – zwłaszcza te elektroniczne, szkodzą wodom gruntowym, atmosferze oraz zdrowiu człowieka. Przenikanie toksycznych substancji to realne zagrożenie, z którym należy walczyć za pomocą utylizacji. Temat ten jest szczególnie ważny dla prowadzących przedsiębiorstwa, zarówno duże konglomeraty, jak i lokalne biznesy. Zepsute, zużyte lub po prostu stare sprzęty takie jak komputery, monitory, drukarki czy telefony należy odpowiednio zutylizować. Korzystając z usług firmy B2Brecykling, można się w prosty i efektywny sposób pozbyć wszelkich elektrośmieci. Darmowy odbiór elektrośmieci to dla przedsiębiorstwa świetne działanie na rzecz ekologii, a przy tym dobrego wizerunku.

Ograniczenie plastiku – szukanie alternatyw

Warto się zastanowić, czy używanie nawet kilkudziesięciu torebek foliowych oraz jednorazowych opakowań w skali tygodnia jest naprawdę konieczne. Zaleca się stawianie na przedmioty wielorazowego użytku, które posłużą przed długi czas. Okres rozkładania się tworzyw plastikowych zajmie setki lub nawet tysiące lat, dlatego lepiej jest szukać rozwiązań w innych materiałach. Przykładowo, kupując w sklepie warzywa i owoce na wagę, warto przyjść z materiałowymi torebkami na nie, zamiast wpychać je do plastikowych siatek. Można też w duchu zero waste pakować zakupy do tekturowych kartonów, wystawianych w sklepie za darmo do wzięcia.

śmieci

Komunikacja publiczna zamiast auta

Silniki spalinowe zostawiają w atmosferze ogromny ślad węglowy, który zaburza atmosferę oraz powietrze, bez którego ludzkość się nie obejdzie. Jeśli mieszkasz w dużym mieście z systemem komunikacji zbiorowej: tramwajami, autobusami, szynobusami, metrem – przesiądź się do niego z samochodu. Wyjdzie to na dobre i środowisku, i twojej kieszeni, do której nie będziesz musiał sięgać po pieniądze na paliwo. Transport publiczny także w mniejszym stopniu przyczynia się do powstawania smogu. Świetnym sposobem na pomoc przyrodzie jest także przemieszczanie się rowerem. Tu dodatkowo obecne są zalety zdrowotne – w końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch! 

Oszczędzanie wody

Woda jest nam niezbędna do życia, zatem niezwykle istotne jest niemarnowanie jej. Aby nie tracić niepotrzebnie cennych zasobów wody – zwłaszcza pitnej – możemy wcielić w życie kilka rutynowych czynności. Wszyscy już raczej słyszeli radę dotyczącą rezygnowania z kąpieli na rzecz prysznicu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo skuteczny sposób na zaoszczędzenie wody. Codzienne czynności takie jak płukanie warzyw i owoców w misce z wodą zamiast pod bieżącym strumieniem czy włączanie krótszych programów w pralce również mają swoją wartość. Dodatkowo, jeśli posiada się działkę lub ogródek, warto zbierać deszczówkę do wiader czy innych pojemników. Woda taka zamiast węża ogrodowego może następnie służyć do podlewania roślin, kwiatów czy upraw.

Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii wspomoże nie tylko naturę i klimat, ale i twoje finanse. Ograniczenie zużycia energii jest skuteczne w procesie zmniejszenia emisji tlenków węgla, siarki, azotu oraz węglowodorów, które w aktywny sposób zagrażają środowisku. Mądre zarządzanie prądem zarówno w domu, jak i w firmie pozwala zaoszczędzić w budżecie miesięcznym i rocznym spore sumy pieniędzy. Wystarczy przerzucić się na energooszczędne sprzęty oraz żarówki, nie zostawiać ładowarek podłączonych do gniazdek i wyłączyć funkcję czuwania w laptopach i komputerach. Niezostawianie włączonego światła w pokoju, kiedy wychodzimy to banał, ale jakże skuteczny i prawdziwy. Przed zimą warto ocieplić mieszkanie lub dom, tak aby w mroźne dni i noce nie nadużywać kaloryferów. Drobne, codzienne czynności potrafią zrobić wielką różnicę w dbaniu o przyrodę.

Author: Redaktor MK

Prosimy o udostępnienie